12 września 2011

Eko kąpiele

Staram się ograniczyć używanie "chemicznych" kosmetyków do minimum. Nie uważam, żeby było konieczne "hartowanie" dziecka chemią. Wciąż robię rekonesans kremów i balsamów (o tym wkrótce).
Cięgle walczymy z powracającymi potówkami, gdyby Mały Rycerz lubił leżeć na golasa to bym go tak kładła w dzień, niestety ewidentnie krępuje go ten stan więc jesteśmy skazani na ubieranie. Niestety choćbym nie wiem jak lekko go ubrała potówki się pojawiają prędzej czy później.

Pod jednym z postów PieluszkomMania prowadząca bloga PieluszkoMania Hand Made przypomniała mi o "eko-kąpielach" podsuwając link do Kąpiel dla alergika i skóry z AZS - naturalna w płatkach owsianych .
Ja pogrzebałam w starych książkach i znalazłam jeszcze kilka innych przydatnych kąpieli.

1. Kąpiel w Płatkach owsianych

Naturalna nawilżająca kąpiel w płatkach owsianych:
2 filiżanki płatków owsianych namaczamy w wodzie- pozostawiamy na około 30 minut
następnie gotujemy płatki w tej wodzie około 30 minut
studzimy i przelewamy wywar do wanienki którą uzupełniamy ciepłą wodą:)
Można szkraba myć w samym wywarze, lub płatki odsączyć - jeśli szkrab uwielbia łapać drobiazgi i wszystkiego chce spróbować ( jak nasz:))
Gotowe:)

płatki można także zmielić na mąkę- wówczas mączke owsianą gotuje się szybciej i nie trzeba bawić się w odławianie płatków owsianych- obawiać się o ewentualne zatkanie odpływu:)

Dzieciaczka kąpiemy w takim mlecznym, lekko lepkim roztworze, nie spłukujemy - natłuszczanie wszelakimi oliwkami jest zbędne, gdyż wywar z płatków owsianych pozostawia naturalną warstwę ochronną.

przepis pochodzi z bloga: http://pieluszkomania.blogspot.com/


2.Kąpiel w krochmalu

Ma działanie łagodzące i wygładzające, znakomicie radzi sobie z potówkami.
Są dwa sposoby na taką kąpiel.
1. Gotujemy krochmal. Na każdy litr wody używamy około 2 łyżek mąki ziemniaczanej. Gotujemy jak kisiel, a następnie dolewamy do kąpieli. Woda w wanience powinna wydawać się "śliska", ale nie glutowata :).
2. Do wanienki z wodą do kąpieli wsypujemy mąkę ziemniaczaną i w takim roztworze myjemy malucha.

3.Kąpiel w rumianku

Działą łagodząco i odkażająco.
Zaparzyć 20g rumianku w około pół litra wody (można użyć rumianku w torebkach). Przygotowany zaparzony roztwór wlewamy do wanienki - woda powinna mieć kolor piwa :) .


4.Kąpiel w korze dębu

Działa odkażająco, wysuszająco.

20dag kory gotujemy 2 godziny w dwóch litrach wody. Wlewamy do wanienki z wodą do kąpieli.


5.Kąpiel w nadmanganianie potasu

Jeżeli potówki przyjmują "formę ekstremalną" jest znakomita, działa odkażająco i wysuszająco.

Rozpuszczamy kilka kryształków w wodzie w której mamy kąpać naszego malucha - woda ma mieć różowy kolor.


Jedno ważne ps. Nadmanganian i Kora barwią ręce i ręczniki. Ręce domyjemy wodą utlenioną lub wodą z octem, albo kwaskiem cytrynowym, lub sokiem z cytryny :). Ręcznik z tych kąpieli raczej trzeba przeznaczyć na straty można próbować eksperymentów z wodą utlenioną :).



zdjęcie pochodzi ze strony callandia.p

27 komentarzy:

  1. Sroczko- współczuję walki z potówkami. To paskudztwo trudno czasem zwalczyć:( Na pewno o takich sprawach jak bawełniane ciuszki już myślałaś i podejrzewam,że jedynie takie Mały Rycerzyk nosi:)


    Dziękuję ślicznie za podlinkowanie- Twój blog to istny skarbiec wiedzy o składzie kosmetyków w tym tych najbardziej eko. Wielkie dzięki za wspaniałą robotę i dzielenie się efektami ze wszystkimi;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A u nas pomogły bodziaki z długim rękawkiem- tak że przy zgięciu rączek Julo miał bawełnę przez co zmniejszyła się ilość potówek- minusem jest to, że w upały bodziak takowy raczej nie polecam co by nie gotować dziecka niepotrzebnie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. My wrzucaliśmy kalik (nadmanganian potasu), bo Córa miała albo potówki, albo uczulenie albo inne świństwo na całym ciałku. Fakt kalik brudzi okrutnie ale jest skuteczny i prosty w użyciu. Mamy problem jednak bo Malutka ma suchą skórę i oliwka to za mało a nie wiem co innego stosować więc czekam na recenzje kosmetyków :)

    Pieluchujesz Synka w tetrze?

    OdpowiedzUsuń
  4. U nas rumianek skończył się mega wysypką =/
    Może jakaś zasypka, albo mąka ziemniaczana?...

    OdpowiedzUsuń
  5. PieluszkomMania Młody tylko w bawełnie oczywiście.

    Zezullo Młody ma potówki na głowie (hmmm...) na klatce piersiowej i trochę na plechach, w "zgięciach i fałdkach" właśnie nie ma potówek. Mój dzieć coś ewidentnie nietypowy jest.

    NiezłaŻono niestety piecuchujemy młodego w jednorazówkach nie mam gdzie suszyć tetry :(.

    Hafijo właśnie ze względu na "płaskie" miejsca pojawiania się tych cholernych potówek mąka ziemniaczana itp. kompletnie się nie sprawdzają.

    OdpowiedzUsuń
  6. a może to jakies uczulenie też jest ? mój miał to samo plus trądzik niemowlęcy - wyglądało to okropnie. w końcu po kąpieli wpłatkach - nic nie dały w naszym przypadku przeszliśmy do krochmalu i tu potówki zaczęły schodzić. poza tym zrezygnowałam z płynu hippa i wróciłam do emolientu (wcześniej oilatum) wybierając kosmetyk o takiej własnie nazwie i skóra aksamitna, głowa gładka. buzia też już się wygładza, ale tu stosowałam do mycia przegotowaną wodę i clarsebic, maść niesterydową. pozdrawiam i życzę powodzenia w zwalczania cholerstwa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co czytałam to Clarsebic jest dla dorosłych.

      Usuń
  7. zapisuję w ulubionych, na zaś :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja problemu z potówkami nie mam, ale Synek dostaje wysypki kontaktowej. Rano budzi się z gładką skórą a wieczorem okolice ust i nosa całe w krostach... jeszcze nie wpadłam na to jak temu zapobiegać...

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam, pozwole sobie podniesc temat. Chcialam zapytac o dwie rzeczy:
    - od kiedy mozna zaczac stosowac takie kapiele u dzieciaczkow ( od narodzin, tygodni, miesiecy ..)?
    - jak dlugo mozna trzymac taka przygotowana miksture? np krochmal, mozna go przygotowac na kilka kapieli czy zawsze swiezy?
    - jak czesto uskuteczniac taka kapiel?

    p.s. Rewelacyjny blog :)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      - kąpiele stosuje się kiedy zajdzie potrzeba
      - krochmal można trzymać kilka dni
      - tak czeto jak jest potrzeba - czyli w zasadzie do wyleczenia

      Usuń
  10. Sroko mogłabyś mi wyjaśnić jaka jest różnica między przygotowaniem kąpieli z gotowanym krochmalem, a wsypaniem mąki do wanienki tak po prostu? Ta druga opcja wydaje się wygodniejsza, ale wszędzie piszą jednak o gotowaniu...
    Będę wdzięczna za odpowiedź:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gotowanie sprawia, że amyloza (czyli jedna z substancji tworząca skrobię) przechodzi w roztwór koloidalny. Dzięki temu lepiej "osadza się" na skórze. Jak dosypiesz mąki do wanienki to jej większa część osiądzie na dnie.

      Usuń
    2. I wszystko jasne :) Dziękują bardzo za wyjaśnienie!

      Usuń
  11. Może głupie pytanie ale....jeżeli zmieliłam płatki to mam je namaczać?

    OdpowiedzUsuń
  12. Sroczko Kochana a z jaką częstotliwości ą można kąpać np w siemieniu lnianym lub krochmalu? Czy codziennie do momentu poprawy skóry będzie okej? Czy można przedawkować takie naturalne kąpiele?

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja mam pytanie bardziej techniczne ;)
    "Na każdy litr wody używamy około 2 łyżek mąki ziemniaczanej."
    Na każdy litr wody w wanience? Czy po prostu w garnku jeśli mam 1 litr wody to dodaję 2 łyżki mąki ziemniaczanej?
    I druga część pytania. Co to dokładnie znaczy "Gotujemy jak kisiel". Nie jestem kisielowa więc nic mi to nie mówi :/ chodzi o to żeby gotować aż będzie miało konsystencję taką jak kisiel? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @ łyżki na litr wody w garnku, najpierw trzeba przygotować taki "kisiel" a potem dodać go do wanienki.

      Usuń
  14. Od dwóch dni kąpie malucha w płatkach owsianych. Rewelacja. Miał straszne azs, nawet cutivate nie radzi za bardzo, a protopic boję się używać. Ale płatki naprawdę u nas pomagają, po nocy jest coraz lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie wyszła mi kąpiel w płatkach :( Użyłam 2 szkl. wody na 1 szkl. płatków i po na namaczaniu i 10 minutach gotowania nie zostało mi już nic z wody. Jakie powinny być proporcje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dodaje 3 szklanki wody. Po namoczeniu powinno jej jeszcze zostać, możesz też po prostu dolewać wody podczas gotowania.

      Usuń
  16. Zapomniana wspaniała kąpiel w macierzance woda jest trochę ciemna alenardzo skuteczna pod wieloma względami macierzankę gotuje się kilkanaście minut a smaruje dzieci tylko oliwa z oliwek jak to skuteczne spróbujcie same kąpiel dobra jest nawet raz kiedys

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy po takiej kąpieli w krochmalu skórę Dziecka z podejrzeniem AZS należałoby wysmarować oliwką albo czymś nawilżającym?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać