1 lutego 2017

Instrukcja obsługi olejów naturalnych vol. 1

Coraz częściej okazuje się, że o ile wszyscy już słyszeli o dobroczynnych właściwościach olejów, o tyle nawet niektórzy, którzy je stosują nie robią tego dobrze. Wiem z czego to wynika. I właśnie oto tym cyklem chcę zapobiec dalszemu złemu stosowaniu olejów.

Oleje to emolienty, tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjna mająca zapobiegać utracie wody. Jednocześnie oleje same w sobie wody nie dostarczają.

Skóra żeby być nawilżona potrzebuje dodatkowego kosmetyku bądź składnika, który jej tę wodę dostarczy. 

Nawilżenie skóry uzależnione jest również od diety i ilości wody jaką wypijamy. 

Dlatego jeżeli stosujecie oleje solo może to doprowadzić do wysuszenia skóry. Solo to znaczy nie stosujecie w pielęgnacji niczego innego.

Co możecie więc zrobić aby zapobiec ewentualnemu przesuszeniu?

1. Oleje stosujemy na wilgotną skórę.
2. Można domieszać parę kropli oleju do naszego kremu.
3. Po po nałożeniu kremu, serum można nałożyć olej lub jak w moim przypadku po nałożeniu oleju nakładamy dodatkowo krem nawilżający, serum itp... - to kolejna sprawa moim zdaniem bardzo indywidualna. (ja pisze z własnego doświadczenia co u mnie się sprawdza). Albo, żeby jeszcze doprecyzować kolejność nakładania oleju i kremu zależy również od rodzaju oleju - przynajmniej tak jest u mnie.
4. Oleje można zmieszać z humektantami czyli substancjami mającymi zdolność wiązania i zatrzymywania wody  warstwie rogowej naskórka. Do humektantów zaliczamy między innymi mocznik, glicerynę, kwas hialuronowy.
5. Odpowiednio ułożona pielęgnacja. Olej powinien być jedną ze składowych pielęgnacji, a nie jedyną.
Taka ułożona odpowiednio pielęgnacja może wyglądać podobnie jak u mnie (jest to sprawa indywidualnych preferencji, chodzi tylko o przykład)
- rano zawsze krem nawilżający
- wieczorem olej na wilgotną skórę. Jeżeli czuję, że to nie wystarcza dokładam krem lub serum. 
6. Jeżeli nie potraficie jeszcze określić czego wasza skóra potrzebuje stosujcie oleje rzadziej niż częściej.
7. Obserwacja skóry. Jest to o tyle ważne, że dobór olejów jest sprawą dość indywidualną.

W następnym poście o olejach postaram się przedstawić jakie oleje teoretycznie nadają do jakiego typu cery.

EDIT:
Chyba muszę opisać Wam pewną historię, która mi się przydarzyła.  Żeby zobrazować to co miałam na myśli pisząc w punkcie nr. 3 po nałożeniu oleju nakładamy dodatkowo krem nawilżający, serum itp... Zanim zostanę osądzona i spalona na stosie jako ta, która sieje herezje.
Oleje mają rożne stopnie wchłaniania. Od całkowego wchłonięcia po prawie, żaden stopień wchłonięcia.
Szukając oleju pod oczy zależało mi na takim, który wchłaniałby się całkowicie. Trafiłam akurat na modę na olej arganowy. To olej który wchłania się szybko i całkowicie.
Stosując go po kremie pod oczy nie  następowała w pielęgnacji żadna zmiana. Zmieniałam nawet kremy myśląc, że są za tłuste. Kiedy zaczęłam stosować olej solo wysuszyłam sobie tylko skórę pod oczami. Na koniec Zastosowałam odwrotną kolejność. Czyli najpierw olej, a potem krem. I dopiero po zastosowywaniu takiej metody zobaczyłam efekty.

Teraz możecie wieszać na mnie psy :) Może jestem wielkim wyjątkiem od reguły.

Zobacz także:
Instrukcja obsługi olejów naturalnych vol. 2
Instrukcja obsługi olejów naturalnych vol. 3 
Instrukcja obsługi olejów naturalnych vol. 4  
Instrukcja obsługi olejów naturalnych vol. 5 

43 komentarze:

  1. Super! Takiej wiedzy brakuje wielu z nas. Z niecierpliwością oczekuję na jakie olej do jakiej cery. Dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
  2. "3. Po nałożeniu oleju nakładamy dodatkowo krem nawilżający, serum itp..."
    NIE, NIE, NIE I JESZCZE RAZ NIE!!!!!
    Najpierw krem czy serum a dopiero na to olej jako ostatnia warstwa. Olej jest najcięższy i nic już przez niego do skóry nie ma szansy przeniknąć, więc położenie czegokolwiek na olej mija się z celem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. NIE, NIE, NIE I JESZCZE RAZ NIE!!! To jak nakładamy olej jest sprawą indywidualną. Po wchłonięciu się lekkiego oleju możesz nałożyć krem i też zadziała, wiem to z własnego doświadczenia.
      Serum olejowe nakładasz przed kremem czy po?

      Usuń
    2. Zedytowałam post, żeby bardziej to wyjaśnić jak to wygląda w moim przypadku, czy też z mojego punktu widzenia.

      Usuń
    3. U mnie też sprawdza się taka kolejnosć najpierw olej lub serum olejowe np z retinolem z BU a po chwili na to krem.

      Usuń
  3. Jeżeli olej tworzy warstwę ochronną to dlaczego krem nawilżający należy nałożyć po oleju, a nie na odwrót ? Olej nie stworzy warstwy blokującej wchłanianie kremu? Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii bo stanowi to dla mnie zagwostkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już zedytowałam post, żeby wyjaśnić o co mi chodzi. Użyłam chyba ponownie za dużego skrótu myślowego.
      W punkcie piątym napisałam
      "wieczorem olej na wilgotną skórę. Jeżeli czuję, że to nie wystarcza dokładam krem lub serum" oczywistym dla mnie jest, że nie dokładam go od razu po aplikacji oleju. Tylko czekam na reakcję skóry i "wchłonięcie" się olejów.

      Usuń
    2. Aha, to już jest wszystko dla mnie jasne:) Dzięki wielki za wyjaśnienie:)

      Usuń
  4. Dziękuję Ci za ten post, bo wszyscy się rozpisują,ale nikt nie tłumaczy podstaw. Jeszcze raz dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sroka ma rację. Np w pielęgnacji Decleor opartej na olejkach najpierw naklada sie doslownie ciute olejku(aromaesencji) a potem dopiero emulsje lub krem. Oleje też mogą byc swietnymi nosnikami substancji zawartych w kremie ;) Kejt

    OdpowiedzUsuń
  6. Wow, czuję się jak głupek :D ostatnio z braku laku zmieniłam mydło na takie z SLS i zaczęły mi się dłonie bardzo wysuszać. Smaruje i smaruje kokosowym i nic... teraz wiem czemu.
    Zapytam więc - jaki krem polecasz do bardzo suchej i wrażliwej skóry (miewam stany zapalne przy zmasakrowaniu jej chemią, kurzem lub zimnem)? Właśnie pod np. Olej kokosowy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze że taki post powstał :) Bo ja robie swoje kremy/ balsamy ale nie dokladam do nich żadnych humekantów... A czy do takich olejów zaliczamy również masło shea i masło kakaowe? Je również należy nakładac na zwilżoną skórę?

    K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. masła to też oleje tyle, że o innej konsystencji

      Usuń
  8. Dzięki wielkie za ten post! Ja robie balsamy swojej produkcji na bazie olejów naturalnych i masła shea (zazwyczaj) i nie dokładam do nich żadnych humekantów - jedynie przy nakładaniu samego oleju nakładam go na mokra skórę. A czy do takich olejów zaliczamy właśnie masło shea i kakaowe, tzn je również należy nakładać na zwilżoną skórę?

    Kaśka

    OdpowiedzUsuń
  9. Pielęgnacja to bardzo indywidualna sprawa. To nasza skóra i jej reakcje (czyli nasze obserwacje) podpowiadają, jaki sposób jest dla niej najlepszy. I nikt nikomu nie nakazuje żadnej kolejności, tylko opisuje własne doświadczenia, które dla kogoś mogą okazać się pomocne. Bo a nóż wystarczy tylko zmienić kolejność? :) Ja też stosuję najpierw olej, potem krem i jestem zadowolona :) A takie posty to źródło wiedzy, jak widać popartej doświadczeniem :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Sroko, nie jesteś wyjątkiem. Stosuję tą samą kolejność nakładania kosmetyków - najpierw olej, później krem. Robię to z czystej niewiedzy, że powinno się odwrotnie (co przetestuję). Dołączam się do grona osób dziękujących za post. Nie doczytałam nigdzie w necie o konieczności wcześniejszego nawilżenia skóry. Wpadłam na to zupełnie przez przypadek sama, gdy spiesząc się nałożyłam olejek na wilgotną twarz. Od razu poczułam różnicę w jakości rozprowadzania i nawilżenia. Czyli hydrolaty są jak najbardziej wskazane, prawda? :)
    Pozdrawiam, Aga

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy to znaczy, że olejek migdałowy, którego używam do pielęgnacji niemowlaka nie nawilża jego skóry? :(
    Nie używam żadnych innych kosmetyków do smarowania.

    OdpowiedzUsuń
  12. Hmmm to ja nakładam chyba za dużo... Najpierw przemywam twarz tonikiem, nakładam serum firmy Ava (kwas hialuronowy), spryskuję mgiełką i na to daję olej. Z czego powinnam zrezygnować? Bo kolejność chyba dobra?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli tak pielęgnacja Ci służy to nic nie zmieniaj. Nic na siłę

      Usuń
  13. A jak w przypadku niemowlat? Smaruje dziecko olejem (migdalowy na zmiane z kokosowym) podczas masazu, potem kapie w czystej wodzie (bez zadnych dodatkow), na koniec osuszam recznikiem. Dobra kolejnosc? Jesli nie, to co zmienic? Z gory dzieki za odpowiedz! Joanna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przed smarowaniem olejem zwilż skórę dziecka

      Usuń
    2. A to moze po prostu zrobic dziecku kapiel z dodatkiem takiego oleju kokosowego?

      Usuń
  14. Witam. Smaruję ciało córki i swoje tylko olejem kokosowym. Czy wystarczy dodać jeden z humekantów aby olej nabrał odpowiednich właściwości? Czy można stosować go naprzemiennie z balsamem tj. dzień na dzień. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie powinno wystarczyć dodanie jednego humektanu, ale i tak trzeba obserwować skórę. Można stosować na przemian z balsamem

      Usuń
  15. Czyli używając tego musu do ciała po kąpieli (https://www.4szpaki.pl/produkt/mus-do-ciala-konopie-i-pomarancza/) (skład: masło shea, olej kokosowy zimnotłoczony, olej konopny zimnotłoczony, olej lniany zimnotłoczony, olej arganowy, skrobia kukurydziana, naturalne olejki eteryczne: pomarańczowy, mandarynkowy, imbirowy, witamina e) nie powinnam się wycierać przed balsamowaniem zwłok?
    To już chyba rozumiem dlaczego olej z orzechów laskowych z MDM nic a nic u mnie nie zadziałał ;)
    Dziękuję Sroko za oświecenie ;)
    markdottir

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haha Anonimko, miałam podobne przemyślenia NT orzechowego i sliwkowego z MDM. Dziękuję Sroko!

      Usuń
  16. Przydatny post, również dziekuje. Jeśli można prosić o informację (może w następnych częściach cyklu już to jest w planach) dotyczącą terminów przydatności olejów. Np. olej lniany ma bardzo krótki termin przydatności. Kupiłam najmniejszą pojemność (250ml) i od listopada zużyliśmy do smarowania skóry zaledwie 1/3 a olej już jest po terminie przydatności. Przejmować się tym? Jeśli tak, to do czego wykorzystać taki przeterminowany olej? Czy on się psuje i jest szkodliwy? Z góry dziękuję za informacje również na temat innych popularnych olejów (kokosowy, migdałowy etc). Będę zobowiązana

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli kupujesz taki olej możesz go sobie dodatkowo "zakonserwować" witaminą E. Generalnie jeżeli olej nie śmierdzi i nie zmienił konsystencji czy nie pojawiło się w nim nic niepokojącego to jeszcze chwile można go poużywać.

      Usuń
  17. To już wiem, dlaczego moja super sucha skóra woli kremy niż oleje. Odkryłam to jakiś czas temu, a teraz poznałam przyczynę. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam serdecznie. Na skórze mojej 4 miesięcznej córeczki często pojawiają się suche placki. Lekarz polecił natłuszczać/kupić krem z emolientem. Jak używać olejku ze słodkich migdałów żeby nawilżyć skórę głowy i twarzy u niemowlaka? Rozumiem, że albo smarować bezpośrednio po kąpieli na mokrą skórę? Czy może lepiej nawilżyć czymś przed posmarowaniem olejem? Jeśli tak to czym?

    OdpowiedzUsuń
  19. Sroko, mam pytanie odnośnie olejku ze słodkich migdałów. Podobno ma on działanie między innymi nawilżające. Czy w takim razie można go stosować solo? Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  20. Tak myślałam. Dziękuję za szybką odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  21. Sroko, a jak do olejów ma się kolagen? Próbuje się nieco uratować i po peelingu, w którym jest już trochę oleju, wmasowuje kolagen. Po kolagenie powinno się użyć kremu, ale ja bardzo nie lubię kremów. Czy wtedy warto wmasować olej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie wiem jak się ma, ale raczej po kolagenie olej, a nei odwrotnie

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź. Czyli też peeling powinnam robić bez oleju? Na mydle (w sensie płynie do mycia)?

      Usuń
    3. jeżeli po peelingu chcesz coś nakładać to raczej tak

      Usuń
  22. A miała któraś z was ten olejek organic flowers tej azjatyckiej marki Whamisa? zamówiłam sobie niedawno przez stronkę skin79 i mile zaskoczona jestem tą lekką formułą. pięknie pachnie do tego :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Zakupilam dzis oleje w drogerii hebe i bazujac na powyzszej wiedzy postanowilam kupic rowniez kwas hialuronowy. W celu potwierdzenia zapytalam sprzedawce, czy dobrze bedzie wymieszac oba skladniki i ku memu zdziwnieniu uslyszalam dzis, ze absolutnie nie ma mowy i ze zniszcze dzialanie oleju w ten sposob. Na ratunek zostala wezwana kolejna pani z hebe, ktora potwierdzila ze kwas rano, a olej tylko na noc, bo inaczej nie ma sensu i ze oleje sa za ciezkie na dzien i trzeba je stosowac pojedynczo i tylko na noc. Obie panie byly bardzo pewne tego co mowia z tonem nie znoszacym sprzeciwu, wiec nie dyskutowalam. Kupilam co chcialm i poszlam, ale pisze ten komentarz ku rozwadze, gdyz do tej pory ( szczerze mowiac) cenilam i sugerowalam sie radami pan z hebe i wydawalo mi sie ze znaja sie na tematach, az do dzis.

    OdpowiedzUsuń
  24. Sroczko, czy olej ze słodkich migdałów Nacomi można stosować w ciąży? (Zawiera witaminę A). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać