19 sierpnia 2015

DIY: Działający naturalny antyprespirant



Łatwo nie było. Receptura zmieniała się kilkukrotnie. Ciągle coś mi nie pasowało, a to konsystencja, a to zapach, a to "efekty" uboczne, a to działanie. Koniec końców udało mi się na tyle opracować całą formułę, że po miesięcznych testach mogę powiedzieć, że zrobiłam dezodorant prawie idealny :) .

Skąd mój upór w zrobieniu takiego dezodorantu? Oczywiście wasze maile. O dezodorantach z solami aluminium pisałam TUTAJ i nadal nie mam pojęcia skąd ta obsesja na punkcie dezodorantów.  Nie wiem, być może nie jestem świadoma jak wielkimi wrotami dla toksycznych substancji są pachy :) . Nie ważne.



Stało się - "wynalazłam" dezodorant, który można rozrobić samemu. Choć skład jest prosty to i tak trzy z produktów trzeba kupić przez internet, jeden na pewno znajdziecie w sklepach ze zdrową żywnością (choć pewnie nie we wszystkich), dwa kupicie jak to się mówi na mieście.

Składniki i proporcje:

2 łyżki masła kakaowego (kupione w sklepie z półproduktami kosmetycznymi)
1,5 łyżki masła shea (kupione w sklepie z półproduktami kosmetycznymi)
2 łyżki oleju Babassu (kupione w sklepie z półproduktami kosmetycznymi)
3 łyżki sody oczyszczonej (kupiona w sklepie spożywczym)
2 łyżki mąki z tapioki (kupiona w sklepie ze zdrową żywnością)
30 kropli dowolnego olejku eterycznego  (kupione w sklepie zielarski)

1. Mieszamy ze sobą sodę oczyszczoną i mąkę z tapioki.

2.. Masło kakaowe, shea i olej babassu umieszczamy w szklanym pojemniku (może być słoiczek), a następnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Ja zagotowałam wodę w czajniku, wlałam ją do głębokiego talerza i w talerzu umieściłam zlewkę z masłami i olejem.

3. Po całkowitym rozpuszczeniu i połączeniu się maseł zlewkę wyjęłam z talerza i dodawałam po łyżeczce mieszanki sody z mąką.

4. Po dokładnym wymieszaniu całości dodałam olejek eteryczny - w moim przypadku lawendowy.

5. Podczas schładzania się masy mieszałam ją kilkukrotnie, bo soda ma tendencję do opadania na dno.


Po całkowitym zastygnięciu otrzymałam to 



Jak stosujemy. Jak widać, nabieramy niewielką porcję "kremu" (choć w konsystencji bardziej przypomina  już lekko miękkie masło) , rozcieramy ją w między palcami obu dłoni, a następnie wmasowujemy w pachy.

Jak działa:

1. Trochę ogranicza pocenie - ale bez szału, to nie bloker
2. Niweluje przykry zapach jak każdy inny znany mi dezodorant z drogerii.
3. Nie pozostawia białych śladów
4. Nie pozostawia tłustych śladów
5. Nie wysusza skóry, ba nawilża ją
6. Może podrażnić - efekt działania sody. 

Jeszcze małe wyjaśnienie 

Nie stosowałam oleju kokosowego, bo go nie lubię, bo mnie zapycha, po jest zbyt płynny zamiast niego dodałam oleju babassu, który ma zbliżone właściwości do oleju koksowego.
Masło kakaowe miała nierafinowane
Masło shea był rafinowane
Użyłam mąki z tapioki ponieważ nie bieli i nie wysusza jak mąka ziemniaczana, za to absorbuje wilgoć.
Ostatnia uwaga - olejek eteryczny: koniecznie musi być naturalny i taka informacja musi widnieć na opakowaniu.


32 komentarze:

  1. wow, I mean wooow :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj żebym miałam na to czas, wolę zakupić go w sklepie;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zrobienie takiego dezodorantu łącznie ze studzeniem trwa może 45 minut :)

      Usuń
  3. o świetnie:-)dziękuję za gotowy przepis,bo sama trochę kombinowałam i coś mi nie szło.Wszystkie składniki prócz oleju mam w domu.Czy można go zastąpić innym,czy ma jakieś kluczowe zadanie?

    OdpowiedzUsuń
  4. a ja robie swoj antypersirant wg takiego przepisu. 5 lyzek oleju kokosowego 5 lyzek wosku pszczelego (ja uzywam weganskiego odpowiednika - CANDELILLA WAX) 5 lyzek BENTONITE CLAY i 30 kropli olejku z pomaranczy oraz 20 kropli olejku Tea tree. (czasem dodaje jeszcze ok 2 lyzek shea masla) Mieszam wszystko i przelewam do opakowan po sztyfcie. Z tej ilosci skadnikow mam 2,5 sztyfta. Dziala dobrze i jestem zadowolona, choc czasem sa dni kiedy musze przemyc pache i zaaplikowac go ponownie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Co myślisz na temat ałunu potasowego reklamowanego jako naturalny antyperspirant? czy faktycznie taki jest czy ma jakiś negatywny wpływ na skórę .... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak użyjesz wyszukiwarki na pewno się dowiesz :)

      Usuń
  6. Witam :-)
    Właśnie kompletuje składniki na dezodorant i trafiłam w sklepie na masło kakaowe surowe albo organiczne?Z jakiego Pani korzystała w swoim dezodorancie?

    OdpowiedzUsuń
  7. Zrobiłam, dezodorant tężeje, ja miałam akurat wszystko nierafinowane i olejek z zielonej herbaty, pięęęęknie pachnie :). Będę testować od jutra :).

    OdpowiedzUsuń
  8. Po prawie 2 tygodniach testowania stwierdzam, że mieszanka działa jak każdy, typowy antyperspirant ze sklepu :).

    OdpowiedzUsuń
  9. Po kilku miesiącach testowania (codziennego), uważam ten antyperspirant za bardzo skuteczny, a może nawet skuteczniejszy niż wysokiej klasy antyperspirant ze sklepu. Dwie wady:
    1) nałożony rano na wieczorem ogoloną skórę pach b. ją podrażnia
    2) pozostawia tłuste plamy na ubraniach. Ale muszę przyznać, że plamy się spierają bez problemu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Sroko, dziękuję!
    Jesteś genialna! Jeden z nielicznych dezodorantów które u mnie działają :) mój patent - wlewam masę do foremki na lody i wkładam do zamrażalnika, później wkręcam do starego opakowania po sztyfcie ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Gaba, twoje rozwiązanie jest interesujące. Czy mogłabyś powiedzieć dlaczego nie wlewasz od razu do sztyftu i ewentualnie wstawiasz całość do zamrażarki?

      Usuń
  11. Ten antyperspirant jest świetny. Mam tylko jedno pytanie. Mój po kilku dniach zaczął miejscami zmieniać kolor na lekko śliwkowy. Czy to normalne? Ja dałam masła i oleje nierafinowane, reszta tak jak w przepisie i olejek naturalny waniliowy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agato napisałam w poście dlaczego akurat ta mąka a nie inna

      Usuń
  13. Pomóż proszę!:)od 3 lat nim cokolwiek kupie dla siebie czy dziecka,buszuje po Twoim blogu.od 15 lat mam problem z antyperspirantem. Mialam juz chyba wszystkie drogeryjne i apteczne dla wrażliwej skóry. każdy mnie podrażnia.swędzenie to norma.przerabialam tez rany i strupki. Czy naturalny antyperspirant będzie dobrym wyborem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia czy będzie dobry, musisz spróbować

      Usuń
  14. A może być mąka kukurydziana

    OdpowiedzUsuń
  15. Proszę jeszcze o podpowiedź jaki olejek możne użyć do antyperspirantu koleżanka która jest w ciąży ( początek ciąży) bo na tych co ja patrzyłam to kobiety w ciąży powinny unikać. Ja swój juz zrobiłam i testuje na ten moment super :-). Chylę głowę przed Pani twórczością :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę poszukać na blogu post o aromaterapii tam będzie takie info.

      Usuń
  16. Droga Sroko, miałam trzy podejscia do tego tematu.

    1. Chyba to jakieś żarty, na pewno jest coś na rynku, nie rób sobie jaj. Testuje hipoteze: im rzadziej uzywasz antyperspirantów, tym mniej się pocisz...

    2. O kant d... rozbić taką hipoteze, kupuje coś naturalnego dr Hauschka (Skład: Water (Aqua), Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Alcohol, Manihot Utilissima (Tapioca) Starch, Glycerin, Zinc Ricinoleate, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Glyceryl Caprylate, Rosa Damascena Flower Water, Rosa Damascena Flower Oil, Fragrance (Parfum)*, Citronellol*, Linalool*, Geraniol*, Eugenol*, Limonene*, Farnesol*, Citral*, Benzyl Alcohol*, Alchemilla Vulgaris Extract, Cetearyl Alcohol, Cetearyl Glucoside, Hectorite, Xanthan Gum.)

    3. Niestety przy moim aktywnym życiu matki dwojki, w/w specyfik nie sprawdził się. No wiec zamówiłam wszystkie składniki, wczoraj upichciłam, a dziś użyłam. I co? DZIAŁAAAA! Miałam dziś przechadzkę z 11kg w nosidle, dwoma torbami i trzylatką za rękę - ciuchy nawet nie pachną moim wysiłkiem! Wszystkim niedowiarkom mówię WARTO!!! Sroko dziękuję!!! <3

    OdpowiedzUsuń
  17. A "deo kryształ" jest naturalny, bez chemii.. Co jakiś czas zmuszam sie by go stosować ;) czy on nie jest zdrowy? W Internecie nie potrafię znaleźć negatywnych informacji..

    OdpowiedzUsuń
  18. Mam pytanie czym można zastąpić masło kakaowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie wiem, nie próbowałam go niczym zastępować

      Usuń
  19. Witam, soda tak jak napisałaś powoduje u mnie podrażnienia i cimne plamy :( szukam zamiennika, rozwazam tlenek cynku, ale nie wiem jaka ilość będzie jednocześnie wystarczajaca, a z drugiej strony nieszkodliwa. Doradzisz?

    OdpowiedzUsuń
  20. Muszę wypróbować tę recepturę. Robiłam taki klasyczny z sody, mąki ziemniaczanej i oleju kokosowego. Działał u mnie rewelacyjnie, prawie cały dzień miałam suche pachy, a pocę się naprawdę mocno. Niestety dość szybko zaczął mnie podrażniać. Robiły mi się czerwone plamy pod pachami, które z czasem brązowiały. Nie wiem tylko czy zawinił olej, czy soda. Jeśli soda, to tego pewnie też nie będę mogła stosować :-(.

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy olejek eteryczny można pominąć? A czym można zastąpić mąkę z tapioki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olejek można pominąć, tapioki nie da się zastąpić

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać