9 września 2015

Przebarwienia, jak im zapobiegać i co na nie stosować cz.I



Nieustannie powracające pytanie - bo przebarwienia po ciąży, bo przebarwienia, bo źle wygląda ....

Przebarwienia najczęściej pojawiają się po lecie na skutek opalania się, ba nie trzeba się opalać wystarczy nie stosowanie kremów z wysokim filtrem i bardzo proszę też je mamy. Najczęściej pojawiające się przebarwienia to: piegi , ostuda, przebarwienia pozapalne i plamy starcze.

Poza nadmierną ekspozycją na słońce przebarwienia mogą też wywołać zmiany hormonalne ( ciąża, menopauza, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych), przyjmowanie niektórych leków, niektóre kosmetyki (zawierające wyciągi roślinne, perfumy, związki chemiczne).

Drogi leczenia przebarwień są dwie. 

1. Leczenie powierzchniowe - czyli stosowanie środków typu kremy itp... na powszechni skóry, które zawierają substancje wybielające. Metoda raczej domowa.
2. Leczenie głębokie - laser, złuszczeni wysokim stężaniami np. kwasów u kosmetyczki.

Jakie substancje pomagają w leczeniu.

Hydrochinon - substancja stara jak świat bo stosowana od 1936 r .  Niestety jest to składnik bardzo kontrowersyjny. Zakazany w Unii Europejskiej, dozwolony z tego co wiem w USA. Z badań wynika, że działa głównie na świeże przebarwienia. Stosowany w stężaniach od 1,5 do 2% powinien rozjaśniać przebarwienia jednocześnie nie powodując uczulenia.  Kurację nim stosuje się przez około 3-6 miesięcy, jeżeli w tym czasie nie nastąpiła poprawa nie ma sensu stosować go dalej ani ponownie.
Wyższe stężenia hydrochinonu niż te 2% częściej uczulają i dodatkowo mogą dawać skutki boczne w postaci większego "odbarwienia" skóry wokół  przebarwienia.

Arbutyna - (beta–glikozyd hydrochinonu), w preparatach kosmetycznych występuje jako czysta arbutyna lub jako wyciąg z mącznicy lekarskiej. Jak wykazują badania arbutyna działa lepiej w czystej formie niż jako wyciąg.

Kwas kojowy - stosunkowo młody składnik wybielający, bardzo popularny w Japonii. Stosuje się go w w stężeniach od 3-6% , poza właściwościami wybielającym co udowodniły badania działa przeciwzmarszczkowo.

Kwas azelainowy - substancja działająca wybielająco, jednocześnie przeciwtrądzikowo, przeciwzmarszczkowo i nie uwrażliwiająca na słońce. Stosowana w ilościach do 20%.

Azeloglicyna - łączy w sobie właściwości dwóch składników: kwasu azelainowego i aminokwasu glicyny. Działa głównie przeciwtrądzikowo i jakby skutkiem ubocznym jej działania jest rozjaśnianie przebarwień i blizn.  Jednocześnie nie uwrażliwia skóry na działanie słońca. Jest to stosunkowo "młoda" substancja na rynku w związku z czym praktycznie jeszcze nie występuje w preparatach kosmetycznych. Można ją nabyć w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

Retinol, czyli witamina A, oraz jej kwasy tretinoina (kwas all trans witaminy A) i isotretinoina (kwas 13-cis witaminy A) - działa przeciwtrądzikowo, przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco. Wspomaga równomierne rozkładanie się melaniny w skórze.

Witamina C - czyli kwas askorbinowy, spowalnia syntezę melaniny dlatego jest skuteczna tylko w przypadku plam powstałych w wyniku ekspozycji na słonce, a nie zmian hormonalnych.

Kwasy owocowe - ich działanie opiera się przede wszystkim na złuszczaniu naskórka co skutkuje rozjaśnieniem cery, a nie bezpośrednio przebarwień. Ponadto wspomagają działanie wyżej wymienionych substancji umożliwiając im głębszą penetrację naskórka.

O zabiegach w salonach kosmetycznych nie będę się wypowiadać, bo nie jestem kosmetyczką, zmieniają się one szybkim tempie, nie stosowałam ich do tej pory.

Ach i najważniejsze jest STOSOWANIE FILTRÓW PRZECIWSŁONECZNYCH Z WYSOKIM FAKTOREM. 

Powstanie w niedługim czasie post i preparatach na przebarwienia, które można kupić a naszym rynku i stosować w domowych warunkach.




29 komentarzy:

  1. Moja wiedza na ten temat nie jest jakaś duża, ale na mnie dobrze działa żel aloesowy z Gorvity i krem ze śluzem slimaka. Skinoren strasznie pogarszał mi cere dlatego uważam na apteczne maści. Ale czekam na drugi wpis, chciałabym spróbować czegoś jeszcze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim przypadku przebarwienia samoistnie bledną i zanikają po paru miesiącach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Padam do stóp za cykl!
    Właśnie zaczęłam przemyśliwania jak zabrać się za moje plamy a'la broda Conchity ;-) po ciąży, antykoncepcji i lecie - filtry stosowane, bez nich na pewno byłoby jeszcze ciekawiej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pani Sroko,czy potrafisz czytać w myslach?Z niecierpliwością czekam na drugą część

    OdpowiedzUsuń
  5. również z tym walczyłam,a le dla mnie najlepszy był żel alaclarin, wczesniejs tosowałam też cytrynę i inne maseczki, równiez dawały efekty, ale długo musiałabym ich stosować, ale czego się nie robi dla pieknej cery.

    OdpowiedzUsuń
  6. No to skoro mowa o polproduktach, to sie podziele swoim skromnym doswiaczczeniem. Od 10 lat mieszkam w kraju gdzie slonce daje popalic praktycznie przez okragly rok. Jakies 5 lat temu, z wlasnej niewytlumaczalnej glupoty wychodzilam na plaze (zapewne chcialam sie bardziej opalic...) bez filtra na twarzy, no i stalo sie. Kazda najmniejsza, niewidoczna dotad blizna po rozdrapanym w przeszlosci pryszczu- ujawnila sie na brazowo! Na obu policzkach i czole mam ochydna "ostude". Stosowalam w przeszlosci kremy z apteki, od dermatologa i od chirurga plast. Nic nie pomagalo, ale moze niewystarczajaco dlugo je aplikowalam. Na lasery itp raczej nie zdecyduje sie, gdyz nie jestem az tak zdesperowana, przynajmniej dokad udaje mi sie je skutecznie maskowac podkladem. W tamtym roku zdecydowalam sie na wyprobowanie specyfikow wspomnianych w temacie. Uzywalam tonikow z lagodnymi kwasami (laktobionowy, glukonolacton) Robilam krem z kwasem kojowym i arbutyna. Czasami dodawalam wit B3, czy tez antyoksydanty (kw. alfa- liponowy, felurowy)- raczej rzadko- dopiero sie uczylam ich uzytkowania. Po jakichs 2 miesiacach widzialam wyrazna poprawe, do tego stopnia, ze po przebudzeniu rano, gdy skora byla wypoczeta, byly ledwo widoczne. Same przebarwienia rozjasnily sie, a ja nie zostalam bladziochem. Skutkiem ubocznym bylo znaczne rozjasnienie skory dloni, ale tez poprawa cery i wyrazne splycenie zmarszczek. Niestety, przed nadejsciem lata zrezygnowalam z "kuracji", obawiajac sie, ze tak jak kwasy pod wplywem slonca moga byc niebezpieczne. Zapoznajac sie bardziej z tematem, wiem, ze to byl blad. Przebarwienia pociemnialy, ale mniej niz przed stanem wyjsciowym, nowe sie nie pojawily. 3 tyg. temu wznowilam zabiegi. Poki co, racze sie wiekszymi dawkami witaminy B3 wraz z jej "wspomagaczami". Na efekty tego trzeba dluzej czekac. Kilka dni temu wznowialm kw. kojowy( dipalmitynian) i tym razem glukozyd ketonu malinowego. Pouzywamy, zobaczymy... Tak, czy inaczej, po tych samrobkach skore mam w lepszym niz cale 10 lat wstecz. Dodam jeszcze, ze bedac czesta bywalczynia plazy wyprobowalam wieeeele kremow z filtrem, uzywam ich jak nalezy. nie przejmujac sie wcale biala maska na twarzy, a mimo to po kazdym powrocie z plazy przebarwienia byly pociemnione. Jedynie LRP daje rade, a odkrylam to dopiero podczas tych wakacji. Bede sie go trzymac. Mia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czekam z niecierpliwością na kolejny post :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam,
    a co z mamami karmiącymi. Mają plamy po ciąży....a z kwasów nie mogą korzystać (chyba, że mnie wprowadzono w błąd) Proszę o radę w takiej sytacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyłączam się do prośby o radę, co można stosować na ciążowe przebarwienia w czasie karmienia piersią. Czy preparaty z witaminą C będą odpowiednie? Dziękuję.

      Usuń
  9. Wyczekuję następnego wpisu! Mam tylko nadzieję, że nie będzie dotyczył wyłącznie twarzy, ale pielęgnacji przebarwień na całym ciele :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Droga Sroko! Po dwóch porodach pozostała mi na czole paskudna ostuda. Kierując się Twoimi radami znalazłam krem KREM RATOWNIK WYBIELAJĄCY - DO TWARZY SZYI I DEKOLTU - DR RETTER, onastępującym składzie:
    Wybielający krem do twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie zawiera hydrochinonu. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa krem można stosować na przebarwienia związane z oznakami starzenia się skóry, w usuwaniu lub rozjaśnianiu plam soczewicowatych, piegów, ostudy, przebarwień pozapalnych i oznak nadmiernego opalania. Wyrównuje koloryt skóry, aktywnie nawilża i tonizuje. Dzięki specjalnej kombinacji podstawy emulsji, krem sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i nawilżona. Krem pozwala eliminować oznaki starzenia się skóry, redukuje głębokie zmarszczki.

    OPIS MECHANIZMU DZIAŁANIA AKTYWNYCH SKŁADNIKÓW (INCI)

    ARBUTYNA (Arbutyna) skutecznie hamuje syntezę melaniny, obniża aktywność enzymów tyrozynazy, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i regeneruje starzejącą się skórę.

    KWAS KOJOWY (Kojic Acid) jest inhibitorem melaniny. Łagodnie wybiela i powstrzymuje mechanizmy powstawania plam starczych. Skutecznie usuwa przebarwienia skóry u kobiet w ciąży. Działa przeciwutleniająco i zapewnia stabilny efekt wybielenia skóry. Kwas kojowy w przeciwieństwie do hydrochinonu jest nietoksyczny, nie uszkadza komórek skóry i działa wyłącznie na melanocyty.

    WYCIĄG Z PIETRUSZKI KĘDZIERZAWEJ ( Petroselinum Crispum) jest nieocenionym źródłem witamin A , B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, H oraz mikroelementów potasu, magnezu, wapnia, sodu, fosforu.

    EKSTRAKT Z LUKRECJI (Glycyrrhiza Glabra) dla pięknej i młodzieńczej skóry (uważany przez starożytnych chińskich lekarzy za drugi lek po żeń-szeniu dla zachowania młodości). Wyciąg z lukrecji wybiela, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia.

    WITAMINA C ( kwas askorbinowy) stymuluje i poprawia metabolizm komórek. Wpływa na wyrównanie kolorytu skóry. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych łagodząc zaczerwienienia i zapobiegając powstawaniu „pajączków”.

    Czy mogłabyś wypowiedzieć się na jego temat? Jest szansa na skuteczność?

    Lekarz dermatolog poleciła mi coś takiego: http://www.pharmaceris.pl/pl/pielegnacja-3/60/intensywny-krem-wybielajacy-przebarwienia-na-noc-melacyd-intense/439
    lub
    http://www.isis-pharma.pl/Neorone-serum-melasma-przebarwienia-hiperpigmentacja.html

    Przed zakupem bardzo chciałam skonsultować z Tobą powyższe specyfiki. Byłabym wdzięczna za komentarz i poradę! Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za bloga!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko mi cokolwiek doradzić nie widząc składów tylko opisy składników aktywnych.
      Moim zdaniem wyciąg z pietruszki nie bardzo nadaje się dla kobiet w ciąży - dlatego, że zawiera dużo witaminy A.

      Czy zadziała trudno powiedzieć. Na pewno koniecznie jest używanie kremów z wysokim filtrem 50+ .Arbutyna i kwas kojowy to typowe składniki kremów na przebarwienia.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za ekspresową odpowiedź:) Niestety nigdzie nie znalazłam składu tego "ratownika". Czy mogę Cie jeszcze pomęczyć o opinie nt kremu Melacyd Pharmacerisa? Wyszperałam skład: Aqua, Caprylic/ Capric Triglyceride, Paraffinum Liquidum, Glycerin, Sucrose Distearate, Tocopheryl Acetate, Sucrose Stearate, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Triethanolamine, Alcohol, Xanthan Gum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Papain, Carbomer, Allantoin, Niacinamide, Lecithin, Rumex Occidentalis Extract, BHA, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydroxyethylcellulose, Dextran, Nonapeptide-1, Phenoxyethanol, Methylparaben, Diazolidinyl Urea, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Parfum.
      Pytanie, czy podczas karmienia piersią da radę. No i czy wiosną wg Ciebie stosowanie takich kremów ma sens? Oczywiście łącznie z filtrami.

      Usuń
    3. Nie polecam tego używać nawet bez ciąży i karmienia. Kiepski skład na dokładkę zakonserwowane i parabenami i pochodna formaldehydu

      Usuń
    4. Dziękuję! A propos filtrów na takie poplamione facjaty, jak moja znalazłam takie nowe cudo dzisiaj w Rossmannie. Świństwo czy obleci? Sunozon Matujący fluid przeciwsłoneczny SPF 50. Składniki: Aqua, Octocrylene, Alkohol Denat., Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, C12-15 Alkyl Benzoate, Titanium Dioxide (nano), Distarch Phosphate, Dicaprylyl Ether, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Tocopheryl Acetate, Triacontanyl PVP, Dicaprylyl Carbonate, Silica, Panthenol, Diethylhexyl Butamido Triazone, VP/Hexadecane Copolymer, Microcrystalline Cellulose, Parfum, Ethylhexylglycerin, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate, Crosspolymer, 1,2-Hehanediol, Caprylyl Glycol, Dimethicone, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide,Cellulose Gum, Xanthan Gum, Citric Acid, Anise Alohol, Tocopherol.

      Usuń
  11. dołączam do grona wyczekujących z niecierpliwością na kolejny post o preparatach na przebarwienia, polecając się Pani pamięci w tym temacie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jeżeli można chciałam się jezcze zapytać o krem: Uniwersalny Krem Rozjaśniający Przebarwienia Skórne 50Ml-Organix Cosmetics

    znalazłam informację, że zawiera Sepiwhite MSH, który hamuje aktywność syntezy melaniny. Składnik działa bezpieczniej i skuteczniej niz arbutyna, kwas kojowy czy hydrochinonu.

    Ingredients: Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Capric/Caprilyc Trigliceride, Glycerin, Propanediol, Isoamyl Laurate, Undecylenoyl phenylalanine, Plukenetia Volubilis Seed Oil*, Squalane, Butyrospermum Parkii* (Shea Butter), Isoamyl Cocoate, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil*, Simmondsia Chinesis (Jojoba) Seed Oil*, Sodium Hyaluronate, Tocopheryl Acetate, Sodium Stearoyl Glutamate, Glyceryl Caprylate, Parfum (Fragrance), Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid.
    May Contain: Benzyl Benzoate, Benzyl Salicylate, Citral, Citronellol, Farnesol, Geraniol, Limonene, Linalool.

    lita składników trochę długa.
    Ciekawa jestem Pani eksperckiej opinii na jego temat.

    z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  13. Droga Sroko, dokopałam się takiego czegoś na przebarwienia pociążowe. Czy mogę prosić o opinię? Jest szansa, że zadziała?
    Skład:
    Aqua (Water), Cyclopentasiloxane, Glycolic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Propylene Glycol, Alpha-Arbutin, Sodium Chloride, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Peg/Ppg-18/18 Dimethicone, Alcohol Denat., Phenoxyethanol, Divinyldimethicone/Dimethicone Copolymer, Dimethicone Crosspolymer, Methylparaben, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Salicylic Acid, Diacetyl Boldine, Sodium Metabisulfite, Sodium Sulfite, Parfum (Fragrance), Butylparaben, Ethylparaben, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Cyclotetrasiloxane, Isobutylparaben, Propylparaben, Linalool, Hexyl Cinnamal, Limonene, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Alphaisomethylionone, Geraniol

    OdpowiedzUsuń
  14. Droga Sroko licze na pomoc. Zrobilam tonik 4% kwasu kojowego z witamina b3 5% na wodzie destylowanej niestety nie mam pojecia jakie jest ph toniku a papierki jeszcze nie dotarly.

    OdpowiedzUsuń
  15. Szanowna Pani Sroko - kiedy kontynuacja tego cyklu? :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Czekam z niecierpliwością na część drugą. Ja także mam problem z po-ciążową ostudą (czoło i policzki)a do tego wrażliwą skórę (do tego naczynka na policzkach). Część preparatów (np. peeling z Iwostinu Perfectin Lucidin) podrażniają mi skórę. Nie wiem co stosować by było skutecznie zredukować przebarwienia ale bez podrażnień?

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo proszę o kontynuację tego postu

    OdpowiedzUsuń
  18. Pani Sroko czy jest kontynuacja tego wpisu? Szukam ale nie widzę i nie wiem czy źle szukam czy faktycznie nie ma. Jeśli nie ma to czy jest szansa na cześć 2?🙂

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać