4 stycznia 2016

Odparzenia pieluszkowe co i jak



Przede wszystkim warto sobie uświadomić co to są odparzenia. Odparzenia to "rany" powstałe na skutek, ciepła, wilgoci, tarcia itp... Na skórze powstaje coś w rodzaju pęcherza, który pęka tworząc ranę.

Powodów powstawania odparzeń może być kilka choć najogólniej rzecz biorąc są one konsekwencją złej pielęgnacji. Ale, ale ... nie macie się co obwiniać, nikt nie jest duchem świętym żeby wiedzieć, że skórze naszego dziecko coś nie spasuje.  Więc nie ma sensu się obwiniać - no chyba, że na przykład nie zmieniacie dziecku pieluchy cały dzień to jest to ewidentnie wasza i tylko wasza wina.

Teoretycznie, tylko teoretycznie bo w praktyce wiadomo każdemu pasuje coś innego, prawidłowa pielęgnacja powinna  wyglądać tak, że zmieniamy często pieluchę, obowiązkowo zmieniamy ją po kupie, co którąś zmianę stosujemy krem "pod pieluchę", obowiązkowo krem po kupie.

W praktyce ... wietrzmy ile możemy, żeby skóra mogła się regenerować, kremy "pod pieluszkę" czyli tez z cynkiem stosujemy od wielkiego dzwonu i w zasadzie tylko wtedy kiedy zaczyna się coś dziać. Skórę osuszamy zasypką (no moim zdaniem mąką ziemniaczaną), pupę przemywamy wodą, krem bez cynku używamy co którąś zmianę pieluszki.

Tylko, że to po prostu czasem nie wystarcza i nie dość, że pojawi się odparzenie to na dokładkę powraca ono co jakiś czas.

Co więc robić gdy odparzenie powraca?

1. Zmieniam pieluchy na innego producenta. Bardzo często to wystarczy. Skórze naszego malucha może nie pasować struktura pieluchy, chłonność, typ absorbera którym wypełniona jest pielucha, środek którym była wybielana, czy środek którym jest nasączana.

2. Jeżeli to nie pieluchy, zmieniamy krem pod pieluszkę. Na gęstszy bądź rzadszy, może bez cynku, a może z cynkiem . Wszystko zależy jakiego używaliście do tej pory.

3. Jeżeli to nie pieluchy i krem. To zmieniamy chusteczki nawilżane jakich używamy. Na innego producenta, na inny skład  lub jeżeli mamy taką możliwość rezygnujemy z chusteczek i przemywamy pupę wodą, albo jeżeli jeszcze lepiej krochmalem.

4. Staramy się częściej wietrzyć pupę.

5. Kąpiemy w krochmalu.

6. Stosujemy regularnie wodę termalną.

7. Na odparzenia stosujemy Dermatol - czyli galusan bizmutawy preparat stosowany w chorobach skóry, stanach zapalnych skóry, ranach sączących, owrzodzeniach,ba podawany wewnętrznie celem wysuszania wrzodów, dotarłam również do badań w które mówią o próbach "zwalczania" nim raka.

8. Na oparzenia możemy też stosować  Maść Pięciornikową - czyli odpowiednik tormentilu, ale bez boraxu. Kosztuje około 4zł - Ziaja robi coś takiego.

9. Co ważne nie klastrujemy cały czas tych odparzeń gęstym kremem! Rany goją się najlepiej kiedy mają otwarty dostęp powietrza. Lepiej więcej wydać na pieluchy, które będziemy częściej zmieniać niż stosować maści z antybiotykiem czy kwasem borowym.

Może się zdarzyć tak, że odparzenia są na tyle poważne, że żadna z tych metod nie działa i niestety tormentiol musi zostać użyty. Stosujemy go do momentu poprawy stanu skóry i koniec. Nie stosujemy "zapobiegawczo", nie stosujemy regularnie i obserwujemy dziecko. Wszystko na spokojnie i z rozsądkiem.

W moim przypadku wystarczyła zmiana pieluch. Babydream z Rossmanna niestety ewidentnie nie spasowały skórze mojej córki. Własnorobiony krem okazał się za to strzałem w dziesiątkę - swoją drogą recepturę nieustannie udoskonalam.





78 komentarzy:

  1. Jaki to krem robisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest o tym post na blogu o tu http://www.srokao.pl/2015/11/sroczy-krem-do-zadan-wszelakich.html

      Usuń
  2. Sroko jak i kiedy używasz wody termalnej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tu o tym pisze http://www.srokao.pl/2015/11/wyprawka-kosmetyczna.html

      Usuń
  3. Czasami wystarczy zastosować tylko mączkę ziemniaczaną, zwłaszcza kiedy używa się pieluch wielorazowych. Warto też się zastanowić nad przyczyną odparzeń. u moich dzieci zawinił nabiał spożywany przeze mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też racja, że przyczyną może być żywienie.

      Usuń
    2. Otóż to, najważniejsze to poznać i wyeliminować przyczynę odparzeń. Jeśli tego nie zrobimy, żadne smarowidła nie pomogą, niektóre zaszkodzą. To, co tłuste, nawet bez tlenku cynku, z powodzeniem może być stosowane zapobiegawczo, jeśli w ogóle potrzeba. Ale gdy skóra jest już podrażniona, wtedy gęsty krem z cynkiem, wietrzenie, mycie wodą. Stosowane maści utrudni dostęp powietrza i może doprowadzić do zakażenia. Na zakażoną skórę z kolei konieczne będzie dołączenie środka o działaniu odkażającym.

      Usuń
    3. My też mamy problem z odparzeniem,ale chłopiec ma 10 lat.Odparzenia zaczely sie pojawiac zrobiło sie ciepło,nie wiem czy to ma jakis wplyw.

      Usuń
  4. Jak zawsze w odpowiednim czasie potrzebny post :-) dziękuję i pozdrawiam Gosia

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł super, u nas te metody od dawna się sprawdzają. Dodałabym tylko, że czasem (choć rzadko) zdarza się odparzenie o podłożu grzybiczym. Można sobie wygooglać jak to wygląda i, jeśli się potwierdzi, zastosować Clotrimazol.
    Raz nam się tak zdarzyło, po pobycie w szpitalu, i dopiero po zastosowaniu odpowiedniej maści zniknęło jak ręką odjął. Wcześniej nic nie pomagało.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak wygląda takie odparzenie o podłożu grzybicznym? bo wydaje mi się, że my możemy mieć coś takiego... :(

      Usuń
  6. Kolejny raz niesiesz ukojenie dziecięcej skórze przypominając o podstawowych zasadach prawidłowej pielęgnacji, dziękuję i przesyłam potencjalnie potrzebującym :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Za 5 tygodni rodzę, więc cieszę się, że trafiłam na ten artykuł. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. U mnie wlasnie sie ten problem pojawil. Nie wiem czy jest to mozliwe aby dopiero po dwoch miesiacach corce nie podpasowaly pieluszki? No i wprowadzilam do diety ostatnio lyzeczke masla orzechowego, czy to az tak mogloby sie od ic na malej( oczywiscie karmie ja)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być pieluszka. U córki od początku stosowaliśmy Dady, czasami kupując oryginalne pampersy gdy była na nie super promocja. Córka była już na piątkach, otworzyłam nowe opakowanie i za dzień czy dwa odparzenia. Nic nie pomagało, nie wiedziałam co jest grane. W żłobku zasugerowali przejście na inne pieluchy. Nie chciałam się zgodzić, bo przecież Dady stosujemy od zawsze i nigdy nic się nie działo. No ale dla świętego spokoju kupiliśmy Pampersy. I odparzenie zaczęło się goić. Zagoiło się i zrobiłam test, ubrałam Dady - od razu pupa czerwona i zaczyna wszystko wracać. Jakoś zmęczyliśmy powoli tamto opakowanie Dad, przez jakiś czas byliśmy na oryginalnych Pampersach i znowu powrót do Dad - nic się nie dzieje, pupa zdrowa. Chyba trafilismy na jakieś felerne opakowanie lub partię.
      U synka zaś chusteczki do pupy zadziałały na niekorzyść. Odką Fitti zmieniły strukturę szukam innych chusteczek. Kupiła w tesco trzy paczki, jedną co ma 98% wody i jest dla noworodków i dwie paczki z innym składem polecanym tutaj. Najpierw poszły te z dłuższym składem i wszytsko ok. Paczka isę skończyła i spróbowałam tę z króciutkim składem. Niedługo potem pupa zaczęła się robić czerwona. Smarowałam sprawdzonymi maściami i nic. Zaczęły robić się krostki. Sudocrem nie działa, wietrzenie pupy też nie. Zachodzę w głowę co jest grane, od czego to. Dopiero jak paczka chusteczek się skończyła i pupa znów ozdrowiała wręcz samoistnie to męża olśniło - to były te chusteczki co mają prawie samą wodę w sobie.

      Usuń
  9. U nas pomaga przemywanie dupci krochmalem z wodą i wietrzenie. Staś ma 2 m-ce i już 3 razy walczyliśmy z odparzeniami przetestowałam wszystkie możliwen kremy, działają na niego tylko te z pantenolem. Nie pomyślałam że przyczyną może być moje żywienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety każde dziecko jest inne i na co innego reaguje jego skóra. Fajnie, że Tobie udało się trafić w "ten" składnik.

      Usuń
  10. My dostaliśmy ,,przepis,, na krem robiony o takim składzie:

    3% sd.ac.borini 25,0;
    Vaselini flory 25,0;
    Lanolina 25,0
    Pala zini 25,0 (nie jestem pewna, nie mogę odczytać)
    Parafina lig. 50,0

    Mojej Małej pomógł :-), nie używamy po każdej zmianie pieluszki. Moje pytanie, co Pani sądzi o tym składzie i czy nie robię krzywdy Małej tym kremem.Będę bardzo wdzięczna za fachową opinię :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No cóż używa Pani kremu z czystym kwasem borowym :( . Nie mam pojęcia kto to Pani polecił jeżeli lekarz to proponuję go zmienić. Z ulotki producenta: " Kwas borowy jest związkiem o dużej toksyczności. Stosowany długotrwale - zwłaszcza na duże powierzchnie ciała, a także u dzieci - kumuluje się i wywiera działanie toksyczne, uszkadzając nerki, ośrodkowy układ nerwowy i wątrobę."

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam :-)

      Usuń
  11. W czasie letnich upałów córka miała bardzo bardzo czerwoną pupę i domowe sposoby już nie pomagały. Pani pediatra zalecila (poza oczywiście jak najczęstszym wietrzeniem) smarowanie sudocremem wymieszanym z maścia przeciwgrzybiczna Clotrimazolum (pół na pol) na zmianę z maści robiona w aptece (lanolina z euceryna). Wszystko to pomogło :) Staram się nie dopuszczać do takich sytuacji (wietrze, myje często, susze, używam wacikow z woda) ale gdy widzę że coś zaczyna się dziać to smaruje sudokremem+clotrimazolum i pomaga :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Co dziecko to historia. Mój syn bez problemu funkcjonował na Dada 2 nic złego się nie działo. Zmieniliśmy na Dada 3 i zaczęła do tragedia ogromniasta wysypka po odstąpieniu od tych pieluch skóra wyzdrowiala.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz, że jakiś czas temu ponoć biedronka zmieniła producenta i coraz więcej rodziców pisze, że coś się dzieje niedobrego.

      Usuń
    2. Potwierdzam. Jak tylko przeszliśmy na Dady 3 to masakra. Ale problemem nie jest odparzenie tylko to, że bardzo szybko wszystko wokół jest mokre, bo jakimś cudem siur idzie bokiem. I to loteria, bo czasami wszystko jest ok, pieluszka dobrze leży i co ma siedzieć w pieluszce to tam siedzi, a czasami już po 5 minutach jak podnoszę syna to ma cały bok mokry ;/ Z tego powodu przestaliśmy stosować Dady co mnie boli, bo od ponad dwóch lat byłam im wierna i wolę je od oryginalnych pampersów. Od znajomej wiem, że u niej było dokładnie to samo jak tylko przeszli na trójki.

      Usuń
    3. Mamy dokładnie to samo kupowalismy Dady 4 miesiące i było wszystko dobrze do momentu kupna pudełka ze świątecznej promocji niby więcej sztuk i faktycznie cenowo się opłacało, ale... Nie dość że były dużo mniejsze niż te w standardowym opakowaniu to jeszcze powodowały czerwona pupę i delikatne krostki. Nam pomogły kąpiele w zielu uczepu, litr wody plus 4 łyżki uczepu zagotować 10-15 minut, odcedzić i w tym kąpać dziecko dolewajac pół wiaderka lub wiaderko wody. Pewnie te proporcje są takie na oko ale nam pomogło polecam :-) Gosia

      Usuń
  13. u nas problem powtarza się w okolicach wychodzenia zęba. Mimo mycia wodą, mimo zasypywania mąką ziemniaczaną. Ale pomaga przesmarowanie bephantenem. Ewentualnie krochmal.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy zębach niestety różne są reakcje.

      Usuń
    2. U nas to samo. Syn ma mega odparzenia tylko i wyłącznie jak zęby wychodzą.

      Usuń
  14. U nas mąka ziemniaczana uczyniła cud i cuduje dalej, bo nią właśnie po każdej zmianie pieluchy delikatnie obsypuje wszelkie zakątki i fałdki mojego Synka :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Stosowałam Cetaphil (pieluszki jednorazowe) + latem kąpiele z niewielką ilością mączki ziemniaczanej (profilaktycznie). Dzieci nigdy nie miały odpażenia. Może takie miałam szczęście :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Mojej córce zrobiły się odparzenia w fałdach pod kolanami, nie pomógł alantan ani mąka ziemniaczana, wygoił je Solcoseryl w kilka dni;)

    OdpowiedzUsuń
  17. jakie pieluchy poleca Pani?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żadnych nie polecam, każdemu pasuje coś innego.

      Usuń
  18. A jakich pieluch uzywasz teraz Sroko?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. polecam pieluszki vibelle z aldi. Dla mnie dużo lepsze niż dada, ale tak jak pisała Pani wcześniej każdemu coś innego pasuje.

      Usuń
  19. U nas dwa tygodnie temu pojawiło się odparzenie u córki. Mąż był przerażony jak zobaczył ranę z sączącą sie krwią. W życiu bym nie pomyślała że od pieluch może coś takiego się zrobić 11-miesięcznemu dziecku. O ja naiwna. Myślałam że tylko od złej higieny robią się odparzenia. Założyłam inną pieluchę niż dotychczas, zrobiła kupę i wystarczyło. Myłam wodą po każdej kupie, wietrzyłam, smarowałam sudocremem bo to miałam, rana sie zagoiła ale ślad, blizna nadal jest. Może jakaś drażniąca substancja była w tamtych pieluchach (wickies) a poza tym są sztywne i w ogóle okropne. Nadal używamy dady bo tu jej nic nie przeszkadza.

    OdpowiedzUsuń
  20. My już 7. miesiąc jedziemy na dadach, po pampersach pupcia się odparzała. Poza tym nie stosujemy żadnych smarowideł, chyba, że pojawi się zaczerwienienie to wystarczy linomag maść (w zielonej tubce). Nie smarujemy się "na zapasa" ani "na wszelki wypadek". Mniej znaczy lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Odparzenia to byl moj koszmar, chyba ze 3 miesiace z tym walczylam i przerobilam wiele pieluch, ostatecznie najlepiej pomoglo wietrzenie, waciki nasaczone woda + maka ziemniaczana. Ale zeby do tego dojsc musiam sie niezle nameczyc. Oczywiscie pomogl mi Twoj blog za co jestem bardzo wdzieczna i dziekuje, za posty wszelkie informacjie. Uratowalas mi zycie i pupe mojej corce :) pozdrawiam goraca w ten mrozny dzien :)

    OdpowiedzUsuń
  22. My właśnie walczymy z odparzeniem i suchą skórą, więc postanowiłam kąpać młodego w krochmalu. Mam pytanie, czy domowy krochmal można przechowywać i jak długo? I ile go wlać do kąpieli? Czy do mycia użyć dodatkowo jakiegoś łagodnego środka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krochmal przechowywałam jakieś 2-3 dni w lodówce. Ciężko mi powiedzieć ile go wlewać do kąpieli zawsze robię to na oko - woda musi się zrobić taka jakby śliska w dotyku - nie wiem czy dostatecznie jasno to wyjaśniłam. Nie używam nic dodatkowego bo zmywałoby warstwę krochmalu ze skóry.

      Usuń
  23. Warto dodać, że jak jest lato to nie jest głupio puścić delikwenta bez gaci i pieluchy i nie tak biega susząc rany na słońcu, które jest doskonałym lekarstwem na tego typu sprawy. Naturalnie porada ta wobec warunków atmosferycznych obecnie panujących brzmi jak szyderstwo, wiem;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahaha jaka ironia, nawet teraz można delikwenta puścić bez gaci jeżeli mamy ciepło w mieszkaniu :)

      Usuń
  24. Ja serdecznie polecam wszystkim mamom krem przeciw odparzeniom z nagietkiem: Weleda calendula babycreme
    Skład:
    Water (Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Zinc Oxide, Beeswax (Cera Alba), Lanolin, Glyceryl Linoleate, Hectorite, Calendula Officinalis Flower Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Fragrance (Parfum)*, Limonene*, Linalool*, Benzyl Benzoate*, Benzyl Salicylate*, Geraniol*, Farnesol*

    Nam żadne kremy i maści nie pomagały,kąpiele itp. Synek już miał nadkażenie grzybicze i ranki. Lekarz zalecił maść ze sterydem Pimafucort, która po tygodniu stosowania niewiele pomogła. Jak usłyszeliśmy, że nadal mamy ją stosować sami zaczęliśmy szukać i znaleźliśmy ten krem. Już po pierwszym zastosowaniu na noc pupka rano była podgojona, a po dwóch, trzech dniach skórka się zregenerowała. Teraz mały już ma ponad rok i stosując ten krem nie mieliśmy już żadnych problemów z odparzeniami. Polecam gorąco, warto spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam. U nas, przy córeczce, to mydło sprawiało kłopoty. Mydło u dziadków.... Po powrocie do domu wszystko wracało do normy. Wystarcza woda i wietrzenie. Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  26. Witam sedecznie:)
    Z odparzeniami u córki walczyłam ponad 4 tygodnie i odwiedziłam kilku lekarzy począwszy od pediatry,dermatologa oraz alergologa, oczywiście co lekarz to inna opinia. Zaczeło się od smarowania maścią Pimafucort, po dwóch tygodniach żadnej poprawy, nastęnie dermatolog przepisał Protopic 0,03% oraz zmianę pieluch. Z oryginalnych pampesów przeszłyśmy na pieluchy z Lidla, zaczełam smarować sudocremem, lecz oszałamiającej poprawy nie było, kolejne podejście to maść Clotrimazolum na zmianę z sudocemem, częsta zmiana pieluszek - te z Lidla sprawdzają sie reweleacyjnie,wietrzenie pupci oraz przemywanie wacikami z wodą i krochmal i wkońcu się udało, w miedzy czasie lekarz zlecił badanie na posiew kału oraz moczu by sprawdzić czy coś w organiźmie sie dzieje, ale jest ok :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam. Mi koleżanka poleciła krem Medela Purelan skład bardzo krotki: 100% czysta lanolina. Ciężko się wyciska , nie jest tani ale używa się go mało do posmarowania pup ci wiec w sumie jest dość wydajny. Odparzen brak. Za to jak przechodzę na krem Bepanthen Baby Extra , który niby ma fajny skład i był chwalony (przynajmniej za skład )- to momentalnie pupa robi się czerwona. Lepiej już działa maść Bepanthen z parafiny liquidum w składzie. Moje pytanie - czy lanolina przy dłuższym stosowaniu może uczulac? Pozdrawiam
    Maja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lanolina może uczulać

      Usuń
    2. Na opakowaniu jest napisane że jest hypoalergiczna

      Usuń
    3. Lanolina może uczulić i to bardzo!!! w szkole rodzenia pani doradca laktacyjny zaleciła smarować brodawki lanoliną i zacząć już przed porodem. Wskazała hipoalergiczną. Smarowałam ok 3 tyg. Przed porodem bo córcia troche zwlekała z wyjściem. Zaraz po porodzie z nieumiejętności karmienia córcia uszkodziła mi brodawkę w związku z czym smarowałam większą iloscią lanoliny pod wkładki laktacyjne by nie przyklejały mi się do rany. Po kilku dniach zwiększonego smarowania dostałam mega uczulenia. W każdym miejscu z którym lanolina miała kontakt: czyli brodawki, całe piersi i pod (opuszczanie bluzki do karmienia) usta (stosowałam środek w którym również była lanolina) ramię bo tam dzidziuś obcierał sie buzią podczas odbijania (lanoliny nie trzeba było zmywać przed karmieniem) wierzch dłoni bo tam czasem wycierała sobie nadmiar podczas aplikacji. Mega swędzenie, zaczerwienienie, uczulenie i męczarnia. Po kilku 2 dniach męki i swędzenia które budziło mnie w nocy (z ust sączyło się osocze i popękały zajady) zorientowałam się, że to lanolina... Zastosowałam lek z loratadyną (tydzień) wyczytałam, że można przy kp (ale to była moja decyzja. Polecam skonsultować z lekarzem. Mi się nie udało dostać) samo dstawienie nie pomogło. Po drugiej tabletce poprawa. Po tygodniu zupełne wyleczenie
      ..... Uważajcie na lanolinę! Najważniejsze, ze dzidziusiowi nie zaszkodziła!

      Usuń
  28. Droga Sroko, wspominałaś tu o Maści Pięciornikowej, przy czym znalazłam info, że w przypadku maści pięciornikowej Ziai - "nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat" :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli wiec się obawiasz jej stosować to nie stosuj lepiej nie robić nic wbrew sobie

      Usuń
  29. Sroko, zwróciłam się do sklepu Lidl z prośbą o podanie składu pieluszek jednorazowych Maxi Toujours, przekazano mi ich skład i jest taki: polipropylen, polietylen, pulpa, poliakrylan, elastan, polimery syntetyczne, klej (łączenia), materiał Highloft. Co o nim sądzisz, jest do przyjęcia? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie sądzę, wszystkie pieluszki są tak samo zbudowane, a tu jest post o tym http://www.srokao.pl/2014/10/pielegnacja-niemowlecia.html

      Usuń
  30. Dermatol - wysłałam tatę do apteki i wrócił z informacją ze.... toksyczny i dla niemowlaka w życiu. olalam i poszłam sama do innej apteki. dobrze zrobiłam?

    OdpowiedzUsuń
  31. Droga Sroko,

    przy moim drugim dziecku niestety przez rzadką kupkę nie udało się uniknąć odparzeń. Walczyłam na wiele sposobów: wietrzenie, kąpiele w krochmalu i nadmanganianie, przemywanie rumiankiem, woda termalna, na spacerach woda micelarna, mąka, Dermatol, Alantan puder, Alantan maść, Linomag maść, Alphanova bebe, Weleda, Metanium, czysta Lanolina, Bepanthen (ten szczypał!), maść pięciornikowa, Mustela, Tormentalum, Sudocrem, Momme, maść nagietkowa, zmiana pieluch z Pampersów Premium Care na inne Pampersy, Dady i ekologiczne Naty, przewijanie po każdym siusianiu, o kupie nie wspomnę. Lista jest długa,a pewnie coś jeszcze by się znalazło i nic... Zmusiło mnie to do zastosowania antybiotyku ze sterydem. Pomaga, więc pewnie było zakażenie. Teraz chciałabym za wszelką cenę uniknąć odparzeń, żeby nie powtarzać terapii lekami. Mój plan jest taki:
    1. wietrzyć
    2. po kupie myć pod kranem i smarować kremem z cynkiem np. Weleda
    3. co kilka dni kapać w krochmalu
    4. zostać przy pieluchach Pampers premium Care i zmieniać przy każdym zabrudzeniu
    5. Używać raz/dwa na dzień wody termalnej
    6. w domu przemywać rumiankiem przy przewijaniu, na spacerach wodą termalną

    Mam jednak problem jakiego kremu/pudru używać na co dzień. Przestudiowałam wszystkie posty i komentarze. Nie umiem jednak znaleźć/wybrać odpowiedniego produktu. Nie czuję, że mogę zostawiać pupę bez żadnej ochrony, bo Synek szybko odparza się przy kupie, prawie natychmiastowo, mocz też go drażni. Chciałabym Cię prosić o:
    - opinię na temat pieluch Pampers Premium Care, a jeśli nie te, to jakie wg Ciebie są oddychające,a jednocześnie chłonne i komfortowe, bez zbyt wielu substancji drażniących
    - podpowiedź na temat produktów, które mogłabym używać przy każdej zmianie pieluchy, tak by pupa oddychała, by nie miały tlenku cynku (wspomnę, że pupa na odparzeniach Synka zawsze była sucha, naciągnięta, stąd obawa o cynk),a jednocześnie dobrze nawilżała i jednocześnie chroniła... wiem, że to duże wymagania, ale to własnie nam potrzebne.
    Czy mogę liczyć na podpowiedź? Wiem, że produktu za nas nie wybierzesz, ale może wypiszesz kilka nazw, które według Ciebie spełniają oczekiwania. Może jakiś krem, maść, a może puder...Będę bardzo wdzięczna, nie chcę już błądzić w gąszczu internetowych informacji i znów testować na Synku 1000 produktów...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niczego nie podpowiadam. Jak już wielokrotnie pisałam, są analizy można samodzielnie podjąć decyzję.

      Usuń
  32. Droga Sroko.

    A czy te sposoby na odparzenia oraz kremy (Twoja analiza) można stosować na odparzone wargi sromowe niemowlaka? Co prawda, malutka nie ma jakiegoś zaawansowanego odparzenia, raczej obszczypnie, ale nie chcę dopuścić do zaognienia. Czy u Maluszki spotkałaś się z takim problemem? Co stosowałaś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, ale raczej lepiej wietrzyć i używać maki ziemniaczanej niż klajstrować skórę kremami.

      Usuń
  33. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie dotyczące kwasu borowego. Jakiś czas temu,podobnie jak Pani powyżej, pediatra przepisał nam na odparzenia maść robioną, której jednym ze składnikow był 1proc. kwas borowy 30,0. Mało tego, stwierdził,że można te maść traktować jako pielęgnacyjną i stosować na codzień! A ja naiwna smarowałam pupę małej dobre 5 miesięcy tym specyfikiem kompletnie nieświadoma jego skutków. Sroko czy możesz zerknąć na skład tej maści:
    1 proc. Sol. Acidi borici 30
    Lanolini 30
    Eucerini 30
    Zdàżyłam już spanikować czytając Twojego bloga (że też nie trafiłam tu wcześniej ;()

    OdpowiedzUsuń
  34. U mojego synka rewelacyjnie sprawdzał się aquastop.. robi taką przeźroczystą śliską powierzchnię i kupa sobie spływa... położna w szpitalu nam przesmarowala i tak już z nami został.

    OdpowiedzUsuń
  35. Sroko najmądrzejsza, zastanawiam się, czy mogę stosować pod pieluszkę dla 1,5 rocznej córki Maść Konopną forte. Jej skład bazuje na olejach, więc powinna ładnie zabezpieczać skórę i ją regenerować ...
    Prunus Dulcis Oil, Cannabis Sativa Seed Oil, Cera Flava Cocois Oleum Raffinatum, Butyrospermum Parkii, Jojoba Oil, Macadamia Ternifolia Seed OIl, Persea Gratissima Oil, Punica Granatum Oil, Rosa Canina Fruit Oil, Calendula Officinalis Oil, Oenothera Biennis Oil, Melissa Officinalis Oil, Hippophae Rhamnoides Oil, Juniperus Communis Oil, Tocophertl Acetate, Arctium Lappa Root Extract, Viola Odorata, Viola Tricolor

    Proszę, napisz, co myślisz o tym pomyśle,
    Anka-fanka

    OdpowiedzUsuń
  36. Sroko gratuluję świetnego bloga! Jest bardzo pomocny w przygotowaniach przedporodowych;) Mam pytanie do Ciebie bądź czytelniczek: Czy nie lepiej na codzień smarować pupę niemowlaka po zmianie pieluchy olejem kokosowym bądź migdałowym zamiast kremem... A gdyby coś złego się działo ratować się jedną z maści, o których wspominacie i ktore były analizowane na blogu... Czy któraś z Was tak robi?

    OdpowiedzUsuń
  37. Mój mały ma już 3 miesiące i na razie żadnych odparzeń (odpukać :) Przez pierwszy miesiąc przemywałam mu pupę wacikiem nasączonym wodą. Aktualnie używam chusteczek Tami (tych z wizerunkiem mamy i bejbi = są genialne, idealnie mokre, usuwają wszelkie zabrudzenia i nawilżają). Przez chwilę używałam niebieskich Babydream, ale mam wrażenie, że są jakieś suche. W moje ręce trafiły także Babydream żółte z zebrą - ale okazały się zbyt tłuste i nie radziły sobie z czyszczeniem pupy po kupie. Po oczyszczeniu smaruję małemu pupę nierafinowanym, tłoczonym na zimno olejem kokosowym po każdej zmianie pieluszki. Lecimy wciąż na Pampersach Premium i jest super.

    OdpowiedzUsuń
  38. Nas mocno odparzyły Pampersy zielone.Przy pierwszym dziecku używałam pieluch Babydream Fun&fit i super się sprawdziły a teraz coś mnie podkusiło żeby kupić Pampersy Active x i tragedia.Prawie miesiąc walczyłam z tym odparzeniem. Wróciliśmy do Babydreamów i jest ok zero odparzeń.Pomogła zasypka Dermatol i Alantan Plus oraz napar z rumianku

    OdpowiedzUsuń
  39. Czy dermatol można stosować na odparzenia u 14dniowego noworodka?

    OdpowiedzUsuń
  40. Sroko, co sądzisz o aloepantenie? Przy odparzeniach próbowaliśmy wszystkiego i najlepiej, a także najszybciej, działał właśnie on.
    Podaję skład:
    Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Propylene Glycol, Canola Oil, Glycerin, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Panthenol, Allantoin, Sodium Acrylate, Acroyldimethyl Taurate Copolymer, Isohexadecane, Polysorbate 80, Acrylates C10-C30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Sodium Hydroxide
    Będę wdzięczna za opinię.

    OdpowiedzUsuń
  41. Witam, są na polskim rynku jakieś gęste kremy do codziennego stosowania pod pieluszkę, które mają dobry skład?

    OdpowiedzUsuń
  42. a kiedy przemywamy pupkę wodą z krochmalem, to psikamy również wodą termalną, czy te dwie wody stosować oddzielnie? :) a co do wody termalnej, po spsikaniu pupy czekamy aż wyschnie? czy przecieramy suchą chusteczką? / pierwsze dziecko + drugie odparzenie = panika! :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak przemywamy krochmale to tylko on. Ja stosuję wodę termalną Uriage i ona nie musi wysychać.

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać