2 lutego 2016

DIY: Kąpiel na przeziębienie


Zeszły rok przedszkolny sponsorowało nam zapalenie oskrzeli. Kiedy tylko Rycerz dostawał kataru było jasne, że za chwilę będzie zapalenie oskrzeli i niestety antybiotyk. Kąpiele aromatyczne oraz solankowe pomagały, ale ja postanowiłam i tak zrobić swoją mieszankę. Przede wszystkim dlatego, że solanki zapomniałam kupić, a i olejki były na wykończeniu.

Zakupiłam więc sól Iwonicką - około 16zł za kilogram. U mnie dostępna w sklepie zielarskim.


Dlaczego sól Iwonicka?
Jednym ze wskazań jej stosowania są: przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Na samym początku kąpałam Rycerza w samej soli przy pierwszych objawach przeziębienia i kontynuowałam je jeszcze tydzień po ustąpieniu objawów. Po dwóch takich kuracjach przeziębienie zaczęły pojawiać się rzadziej. W tym roku przedszkolnym zaś (odpukać) właśnie zaliczamy dopiero drugie przeziębienie.

Po jakimś czasie do kąpieli z solą dodawałam olejki eteryczne.
I szczerze mówiąc długo szukałam mieszanki idealnej.

Koniec końców trafiłam na swoją ulubioną kompozycję.


Do mieszanki używam trzech olejków:

Anyżowego
Który znakomicie działa na katar, kaszel, grypę, bronchit
Sosnowego
kaszel, grypa, zapalenie zatok, astma
Pomarańczowego 
bezsenność, napięcie nerwowe, bóle i skurcze mięśni

Mieszam je w proporcjach  1: 2: 2

Czyli kropla anyżowego, dwie krople sosnowego i dwie krople pomarańczowego na każdą łyżkę soli.

Aktualnie w zapasie mam dwie wersje soli. "Zapachową" i bezzapachową. Zapachową stosuję kiedy Rycerz ma katar, jak katar ustąpi kąpie go jeszcze tydzień w samej soli.
Jak na razie ostatni raz takie kąpiele uskutecznialiśmy na jesieni. Między takimi "kuracjami" wymagana jest przerwa około 2-3 miesięcy.

Oczywiście w razie kataru zawsze można użyć do kąpieli samych olejków.

Olejki jakich używam, pochodzą z firmy Optima plus i są pochodzenia naturalnego. Warto sprawdzić owo pochodzenie przed zakupem - niestety jakiś czas temu kupując przez internet wtopiłam z olejkiem lawendowym.

Mam nadzieję, że w miarę logiczne i jasno opisałam mieszankę, gdyby nie możecie przecież zapytać w komentarzu :)

EDIT:

Soli do około połowy wanny sypie 3-4 łyżki.

Dla dzieci powyżej 3 r.ż.

47 komentarzy:

  1. Bardzo fajny patent :-)
    Z takich skarbów posiadam "cudowny olejek leczniczy" z Alchemii Lasu (tylko Facebook)jednak trzeba lubić typowo leśne aromaty :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ile soli sypiesz do wanny? U nas swietnie sprawdziły sie olejki herbaciany i lawendowy, polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mogę polecić olejki firmy ortico. Ładnie opakowane, dobrej jakości a lawendowy skradł moje serce...

    OdpowiedzUsuń
  4. A jak wygląda kąpiel Ile wody, ile soli jaki czas trwania jakie przeciwwskazania? Dlaczego musi być przerwa kilku miesięczna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na pół wanny około 3-4 łyżki soli sypie. Czas trwania 15-30 minut. Przeciwwskazań nie stwierdzono. Nie wiem czemu musi być przerwa tak piszę producent więc się do tego stosuję.

      Usuń
  5. A ile tej soli+olejki uzywasz na jedna kapiel? Ile wody?

    OdpowiedzUsuń
  6. Od jakiego wieku dziecka można stosować powyższe olejki i sól? Niemowlę poniżej roku również? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A u nas właśnie przeziębienie się zaczęło ale Adaś ma niecałe półtora roku, więc na te kąpiele za mało. Hmm ciekawe co byłoby dobre. Na sól z Iwonicza poczekamy; -) Pozdrawiam i dziękuję za to, że jest taki blog. :-) Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używam Soli Zabłockiej dla mojego 10 miesiecznego dziecka, wsypuję jej tyle,żeby był wyczuwalny lekko słony smak

      Usuń
    2. To muszę poszukać tej soli. Dziękuję :-)

      Usuń
  8. spadasz mi z nieba dobra kobieto, właśnie opadł mnie katar i w gardle drapie. idę solić i aromatyzować

    OdpowiedzUsuń
  9. A dla kobiet w ciąży ta mikstura na przeziębienie też będzie ok?

    OdpowiedzUsuń
  10. Sól Iwonicką kupuję w aptece, stosuję ją do inhalacji na krtań i gardło. Ten sposób poleciła mi foniatra. Inhaluję tak siebie i dzieci. Czasem dodaję właśnie do kąpieli.
    Pozdrawiam, buźka
    maua

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli Rycerza coś łapie to te kapiele codzienie uskuteczniasz? (ja córke kapie co 2 -3 dzień w zimę) Ja nie mam wanny. Na szczęście troszkę głębszy brodzik i jak dobrze doleje wody do sięga jaj do brzucha (4 letnia córka). A jak sól ma się na AZS. U mojej córki często właśnie łapie taki placki wysuszenia na skórze i mam nadzieję że ta sól nie pogorszyła by jej skóry?Chociaż po kąpielach w morzu rewelacyjną miała skórę :)
    Uśmiechnięta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Codziennie kąpię Rycerza. Moim zdaniem przez bogactwo minerałów taka sól powinna dobrze działać na AZS. Z tym, że to Bocheńska sól ma wskazanie stosowania przy chorobach skóry.

      Usuń
    2. Kiedyś wykąpałam w tej soli mojego siedmiolatka z AZS. Niestety zaraz po wejściu do wody zaczął się strasznie drapać, bo skóra zaczęła go swędzieć na całym ciele, a i tak dałam jej tylko jedną łyżkę na pół wanny wody. Dla niego zostaje chyba tylko inhalacja. Ale trochę się bałam i jeszcze tego na nim nie wypróbowałam. Inna rzecz, że on jest bardzo wrażliwy na środki do kąpieli i proszki do prania. Prawie na wszystko reaguje negatywnie niestety.

      Usuń
  12. Sroko a czy miałaś do czynienia z olejkami firmy ETJA dostępnymi na kufereknatury podobno też są pochodzenia naturalnego i są troszkę tańsze niż te wskazane przez Ciebie. I jeszcze jedno pytanko czy podczas takiej solno-olejkowej kąpieli używasz jeszcze jakiś płyn do kąpieli czy po prostu około dwa tygodnie kąpiesz synka tylko w wodzie z taką mieszanką ? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aktualnie testuję pierwszy olejek z firmy ETJA i jak na razie jestem zadowolona. Jedynie co mnie zniechęca do tych olejków, że przy niektórych z nich wymienionych jest kilka krajów pochodzenia i tak do końca nie wiem z którego ów olejek pochodzi.
      Do kąpieli nie dodaję, żadnych płynów. Jeżeli Rycerz jest bardzo brudny i wiem, że samą wodą go nie domyję to wcześniej robię mu prysznic :)

      Usuń
  13. Czy samych olejków można używać dla 1,5 rocznego dziecka?

    OdpowiedzUsuń
  14. Sroko, ile kropli olejków używasz na kąpiel bez soli?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakieś 2-3 krople anyżowego, 6-8 pomarańczowego i sosnowego

      Usuń
    2. Dziękuję Sroczko, olejki zamówione :) jak tylko przyjdą a Chłopczyk będzie miał jeszcze katar rozpoczynamy aromakąpiele :)

      Usuń
  15. Mój syn ma 3,5 roku i atopowe zapalenie skóry dlatego sole do kąpieli się nie sprawdziły (płakał i mówił że woda go "gryzie"), ale za to olejki są cudowne my mamy sosnowy, herbaciany i olbas(mięta i eukaliptus) i robimy parowańće tzn. przed położeniem młodego wietrzę pokój co najmniej pół godziny następnie do plastikowej miski wlewam po kilka kropel (ok 8)każdego olejku i zalewam ok1,5 do 2 litrów wrzącej wody i taką parującą miskę zostawiam w pokoju po kilku minutach można już wejść cały pokój pachnie i zdecydowanie lepiej się śpi. Pozdrawiam Natalia

    OdpowiedzUsuń
  16. A czy kobiety karmiące mogą stosować takie kąpiele? Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  17. czy kąpiel jest wskazana dla karmiących piersią? Wiadomo, wtedy też za dużo leków używać nie można...

    OdpowiedzUsuń
  18. Mój syn jest alergikiem i astmatykiem. Można w takim wypadku stosować olejki? Sól już idę kupić :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem przy astmie olejki można stosować tylko pod ścisłą kontrolą lekarską.

      Usuń
  19. Kurczę... mój Miłosiński w sobotę miał słynnego gila do pasa, wczoraj dużo lepiej za to u mnie wysiadło gardło. Dziś młody znów o niebo lepiej a ja mam zapchane zatoki i ból gardła nie do zniesienia. Wygrzaliśmy się w wannie do czerwoności i tak nawet przez głowę mi przeszło, żeby dodać do kąpieli olejku z drzewa herbacianego.. ale Mały ma 10,5 miesiąca i zrezygnowałam.
    Sroczko droga co z takim maluchem? Można olejki eteryczne do kominka, nawilżacza powietrza, kąpieli czy inhalacji nebulizatorem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla takich maluchów w grę wchodzą tylko olejki lawendowy, z rumianku rzymskiego i z drzewa herbacianego. raczej dawałabym do nawilżacza powietrza.

      Usuń
  20. Witam, czy podczas częstych angin ta mikstura jest również dobra ?? czy coś dodać , odjąć ??

    OdpowiedzUsuń
  21. A po czym można poznać jakość olejków? jest jakiś sposób? dziękuję z odpowiedź.
    Edyta

    PS. Super blog!

    OdpowiedzUsuń
  22. od jakiego wieku dziecka mogę stosować te kąpiele? Mam dzieci 3 i 5 lat. dla 3latka już mogę?? czy są jakieś ograniczenia..? bo nie wiem...? :/

    OdpowiedzUsuń
  23. od jakiego wieku dziecka mogę stosować te kąpiele? Mam dzieci 3 i 5 lat. dla 3latka już mogę?? czy są jakieś ograniczenia..? bo nie wiem...? :/

    OdpowiedzUsuń
  24. Z poprzednich komentarzy wynika, że dajesz łącznie około 17 kropel... My "kąpiemy" się w wysokim brodziku prysznica i jak sobie czy mężowi dodam 3 krople jednego olejku to piecze nas skóra. I tak dziś spróbowałam córkę wykąpać w proporcjach podanych przez Ciebie (1:2:2) to po trzech minutach zaczęła mówić, że szczypie i drapać się po udach więc od razu ją spłukałam wodą. Teraz pytanie, jak w takim razie to robić, żeby nie szczypało? Czy po prostu tak to działa na nas wszystkich i jednak odpuścić sobie ten sposób terapii?

    OdpowiedzUsuń
  25. Sroko, bardzo dziękuję za Twój przepis. Przypadkiem natknęłam się też na takie coś. Co sądzisz o składzie płynu - BĄBEL płyn do kąpieli na przeziębienie dla dzieci: woda oczyszczona, cocamidopropyl betaine, coco glucoside, euramid, lauryl glucoside, NaCl, citric acid, olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy, olejek lawendowy, sól gorzka (magnesii heptahydricus), chlorofil CI 75810.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. olejek eukaliptusowy nie jest specjalnie wskazany u małych dzieci

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać