4 lipca 2016

Składniki, których warto unikać będąc w ciąży i karmiąc piersią


Widzę, że choćbym i tysiąc postów napisała, i tak znajdą się osoby, którym nie chce się szukać. I tak nie czytają nowszych postów i informacji o tym, że coś się zmieniło.
Dziś post aktualizacyjna czego unikać w ciąży

 Składniki ZABRONIONE W CIĄŻY i PRZY KARMIENIU PIERSIĄ :

1. Retinoidy - kwasowe pochodne witaminy A. Są to głównie:
- retinol (wit. A, all-trans retinol)
- retinaldehyd (retinal)

Retinoidów szukamy głównie w kremach na trądzik (np. Avene Diacneal) lub kremach przeciwzmarszczkowych (np. Eluage Creme) dostępnych w aptekach.

UWAGA! Retinoidy w kremach drogeryjnych występujące na końcu składu nie są szkodliwe. Po pierwsze jest ich tam znikoma ilość, po drugie nie jest to trwała substancja.


Składniki których WARTO UNIKAĆ W CIĄŻY I PRZY KARMIENIU PIERSIĄ:

1. Filtry przenikające:
- Etylhexyl Methoxycinnamate, który występuje również pod nazwą Octyl Methoxycinnamat
- Benzophenone-3 - 4
- Methylbenzylidene Camphor
- Octyl Dimethyl PABA
- Homosalate

Etylhexyl Methoxycinnamate - to bardzo popularny filtr, zwłaszcza w kosmetyce kolorowej. Jeżeli na cieniach, podkładzie czy innym kosmetyku kolorowym jest napisane, że zwiera filtry, lepiej z powrotem odstawić go na półkę. Prawie na pewno będzie zawierał ten filtr.

Benzophenone-3 - 4 - występuję głównie w lakierach do paznokci i w kosmetykach do pielęgnacji włosów.


2. Poliacrylamide - poliakrylamid

Zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki do pielęgnacji biustu i brodawek.

3. Pochodne formaldehydu i formaliny. Najpopularniejsze to:
- Diazolidinyl Urea
- Imidazolidinyl Urea
- Benzylhemiformal
- 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol = Bronopol
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
- DMDM Hydantoin,
- Quaternium–15,
- Sodium Hydroxymethylglycinate

4. Triethanolamine - (TEA) trójetanoloamina, trietanolamina

5. Parabeny
- Methylparaben
- Ethylparaben
- Isopropylparaben
- Propylparaben
- Butylparaben
- Benzylparaben

UWAGA!
Po prostu unikajcie ich nadmiaru.

6. Fenoksyetanol - Phenoxyethanol

UWAGA!
Po prostu unikajcie ich nadmiaru.

7. PPD czyli p-fenylenodiamina czyli p-Phenylenediamine

Występuje w farbach do włosów. Dlatego farbowanie w pierwszych trzech miesiącach nie jest wskazane. Jego działanie opisałam TUTAJ 

8. Kwasy
Salicylic Acid
Glicolic Acid
Maic Acid
Lactic Acid
Tartaric Acid
Citric Acid
Mandelic Acid

UWAGA! Poza kwasem salicylowym kwasy generalnie nie są zakazane w ciąży i przy karmieniu piersią. Ale ponieważ zmienia się gospodarka hormonalna, może się okazać, że kwasy te powodują podrażnienia wymagające interwencji lekarskiej. Poza tym mogą zadziała fotouczulająco czy powodować przebarwiania. Jeżeli kwasy występują na końcu składu i są raczej regulatorami pH, a nie substancjami czynnymi, można spokojnie  używać – dotyczy to również kwasu salicylowego. 

9. Fluor

UWAGA! Ogranicz ilość fluoru (czytaj: unikaj fluoru w wysokich stężeniach). To znaczy nie tyle rezygnuj z niego w ogóle, co na przykład zrezygnuj z płukanek do ust.

10.Bimatoprost i jego inne "odpowiedniki" to na przykład
Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide,
Isopropyl Cloprostenate,
Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide,
17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide,
Methylamido Dihydro Noralfaprostal

UWAGA! Te składniki występują w bardzo modnych i popularnych odżywkach do rzęs. Więcej o nich pisałam TUTAJ

11. Olejki eteryczne
Cały post o olejkach eterycznych jest TUTAJ

UWAGA! Zwróćcie uwagę, że piszę o aromaterapii, a nie olejkach będących substancjami zapachowymi dodanymi w znikomych ilościach.

12. Maski algowe
Algi mogą zawierać sporo ilość jodu, nie każdej kobiecie w ciąży może on być potrzebny w takiej ilości.Mówimy o czystych maskach algowych.


Jeżeli jakiejś substancji nie wymieniłam w tym poście, oznacza to, że moim zdaniem nie jest „szkodliwa".

Tak, oleje naturalne, wyciągi roślinne, generalnie składniki pochodzenia naturalnego zawierają w swoim składzie witaminy, ale stężenie ich nie jest na tyle duże żeby mogło w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

168 komentarzy:

  1. Dziękuję za ten wpis! Po powrocie do domu przyjrzę się dokładniej składom moich kosmetyków, choć mam nadzieję, że nie używam nic szkodliwego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Formaldehydy są szkodliwe dla każdego nie tylko dla kobiet w ciąży. Świadoma pielęgnacja to podstawa. Pomaga nie tylko wystrzegać się szkodliwych substancji ale również zaoszczędzić masę pieniędzy. Szczególnie wysokopólkowe firmy faszeruja kosmetyki najgorszym syfem i testują na zwierzętach.

      Usuń
  2. Dzieki za ten wpis. Będąc w pierwszej ciąży bezskutecznie próbowałam znalezc jakakolwiek informacje o kosmetykach, które mogę i nie.moge stosować w ciąży i przy kp. Super, ze w końcu mam taki pomocny spis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy są zatem jakieś bezpieczne podkłady? Bo wpadłam w lekka panikę

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki za wpis. Odkąd przeczytałam zaczęłam na poważnie zwracać uwagę na składy kosmetyków i widzę dużą poprawę w jakości mojej pielęgnacji. Jestem w ciąży, mam nadzieję, że dobre nawyki mi się utrwalą i już ze mną zostaną :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A w jaki sposób są szkodliwe te składniki np w kremach z avene ? Na co dokładnie szkodza ze nie sa zalecane w ciąży i w czasie karmienia piersią?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam wyszukiwarkę blogową wpisujesz retinoidy i wszystko wiesz :)

      Usuń
  6. Sroczko a czy jest jakaś linia kosmetyków dla kobiet w ciąży, którą Ty osobiście byś poleciła? Z góry dziękuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wszystko co polecałabym jest opisane na blogu

      Usuń
  7. super wpis- w punkt jak dla mnie:-)wlasnie kupilam odzywke l'biotica i jej nie stosuje bo tam wlaż nie jest info zw w ciąży lepiej nie. Czyli mi się wydaje czy wspominałam kiedyś o kosmetykach alverne? nie mogę znaleźć a dostalam probke kremu matujaco normalizujacego i mi sie podoba.dodam ze w wyborze kosmetyków kieruje się głównie twoimi opiniami i rekomendacjami.

    OdpowiedzUsuń
  8. A na mojej szkole rodzenia położne zachwalały maść z witaminą a do pielęgnacji wszystkiego począwszy od piersi kobiety karmiącej do pupy niemowlaka...Dzięki za wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Sroki, czy jezeli moj kosmetyk (nie dla dzieci czy ciezarnych) nie zawiera powyzszych skladnikow to moge uznac ze jest bezpieczny?

    OdpowiedzUsuń
  10. czy w trakcie karmienia piersią można stosowac ten żel z Eucerin? http://www.eucerin.pl/produkty/dermo-purifyer/zel-oczyszczajacy opis producenta: Eucerin DermoPURIFYER Żel oczyszczający do codziennego oczyszczania twarzy, dzięki nie zawierającej mydła, bezzapachowej formule skutecznie, ale łagodnie oczyszcza skórę tłustą, z niedoskonałościami, skłonną do zmianam trądzikowych. Zawiera 6% Ampho-Tenside - amfoteryczny związek powierzchniowo-czynny, który bardzo łagodnie usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczenia i makijaż. Działa przeciwbakteryjnie hamując rozmnażanie bakterii. Jest niekomedogenny (nie zatyka porów).
    skład: Aqua, Sodium Cocoamphoacetate, Propylene Glycol, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Citric Acid, Sodium Benzoate, Salicylic Acid
    dziękuję za odpowiedz:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja używam wyłącznie oleju kokosowego, jest rewelacyjny. Nic się nie dzieje , rozstępów też brak.

    OdpowiedzUsuń
  12. a witamina c na twarz w postaci serum czy innej ?

    OdpowiedzUsuń
  13. Sroczko, co sądzisz o alkoholu isopropylowym? Pojawia się co raz więcej opracowań, nt. jego obecności w komórkach rakowych. Jest w każdym lakierze do paznokci, nawet w tych tzw. "bezpiecznych".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli nie wymieniła go w szkodliwych substancja znaczy nie przeraża mnie :)

      Usuń
  14. Dziękując za przydatne informacje, proszę o króciutki komentarz w sprawie bezpieczeństwa używania kwasu hialuronowego w okresie karmienia piersią. Konkretnie chodzi mi o kosmetyk ALTERRA HYDRO, KREM POD OCZY WINOGRONO I BIAŁA HERBATA

    Skład: Aqua, Alcohol, Glycerin, Olea Europaea Fruit Oil, Helianthus Annuus Hybrid Oil, Sodium Lactate, Glycine Soja Oil, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Tricaprylin, Vitis Vinifera Seed Oil, Camellia Sinensis Leaf Extract, Vitis Vinifera Fruit Extract, Xanthan Gum, Saccharide Isomerate, Potassium Cetyl Phosphate, Hydrogenated Palm Glycerides, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, Hydrogenated Lecithin, Butyrospermum Parkii Butter, Brassica Campestris Sterols, Helianthus Annuus Seed Oil, Ascorbyl Palmitate, Parfum, Limonene, Citral, Linalool, Geraniol, Citronellol, Eugenol.


    Z góry dziękuję, AGATA

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja sama borykałam się z chronicznym zmęczeniem i nie wiedziałam co ze mną nie tak. Aż zrobiłam poziom wit. D (niestety poziomu A nie mogłam sprawdzić, bo NFZ nie przewiduje takiego badania. Wyszły mi poważne niedobory D. Do tego badania popchnełą mnie lektura książki J. Zięby "Ukryte terapie". Mam mieszane uczucia co do informacji w niej zawartych, ale jeśli chodzi o wit. A to napisał tam, że jej niedobór powoduje odklejenie łożyska a także zanik lub zbyt małą ilość pokarmu u matki. I to był mój przypadek. Bo nie wiedzieć czemu nagle mi się takie cuda porobiły. Jeśli byś mogła kiedyś odnieść się do jego publikacji, byłabym bardzo wdzięczna. Tak, jak pisałam mam bardzo mieszane uczucia dot. informacji w niej zawartych, ale faktem jest, że jak zaczęłam łykać wit. A i D to już nie jestem ciągle zmęczona (oczywiście w dużych dawkach, nie takie pitupitu z apteki). I czy mogłabyś podać np. jakieś linki dot. szkodliwości wit. A? Chodzi mi raczej o konsekwencje itp wnioski. Pozdrawiam i dziękuję Ci za Twojego bloga jest dla mnie świetnym źródłem informacji i natchnieniem do poszukiwań tego, co zdrowe i dobre. Ściskam K

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy efaclar duo z laroche mozna stosowac w ciazy? Hmm jedni mi mowia ze tak a drudzy ze nie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Kochana Sroczko prosze o pomoc.
    Czy sklad jest dobry i mozna stosowac przy karmieniu piersia? Doszukalam sie tylko kwasu salicylowego ale moze w tym wypadku mozna stosowac bo jest nizej w skladzie? Co myslisz, prosze o pomoc?

    Revlon colorstay combination/ oil

    Cyclopentasiloxane, aqua, dimethicone, trimethylsiloxysilicate, titanium dioxde, peg-9 polydimethylsiloxyethyldimethicone, zinc oxide, butyle glycol, tribehenin, phenyl trimethicone nylon-12, cymbidium grandiflotum, flower extract, lilium candidum bulb extract, malva sylvestris xtract, sodium hyaluronate, tocopheryl acetate, bisabolol, ethylhexyl palmitate, tocopherol, alkohol denat., aluminium, dimethicone/PEG-10/15 crosspolymer, methicone, laureth-7, magnesium sulfate, silica, polygryceryl -3 diisostearate, ethylene brassylate, triethoxycaprylylsilane, dimethicone/silswsquioxane copolymer, salicylic acid, serica, sodium citrate, dripropylene glycol, silica dimethyl silylate, silk powdre, tetrasodium edta, hexylene glycol, caprylyl glycol, phenoxyethanol, ethylparaben, methylparaben, mica, titanium dioxide, iron oxides (ci 77491, 77492, 77499) 23297

    Pozdrawiam Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tez chetnie poznala bym opinie o tym podkladzie. Anita

      Usuń
    2. Sroko, proszę o informację co do kwasu salicylowego. Używałam tego podkładu niechcący przez pierwsze dwa miesiące ciąży i oczywiście się ze zestresowałam, gdy go odkryłam. Odstawiłam już, ale czy "koniec składu" według twojego wpisu może oznaczać taką sytuację jak opisana wyżej (31 miejsce w składzie)?

      Usuń
  18. A czy na tym świecie istnieje puder w kamieniu z dobrym składem? :( Ciężarne, polecicie coś? Srovzko, czy Ty Vipera używałaś w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia. Aktualnie nie jestem wcale w temacie używam tylko podkładów mineralnych i pudru sypkiego samorobionego.

      Usuń
  19. Witam, mam pytanie czy olejek do ciała kneipp mozna stosować w ciąży ?skład - Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Isopropyl Myristate, Caprylic/Capric Triglyceride, Tocopheryl Acetate, Argania Spinosa Kernel Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Flower Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Pogostemon Cablin Oil, Bulnesia Sarmientoi Extract (Guaiacwood Oil), Limonene, Linalool, Coumarin, Citronellol, Geraniol, Citral, Parfum (Fragrance), Helianthus Annuus Hybrid Oil, Tocopherol.
    Podczas pierwszej ciąży stosowałam oliwkę babydream fur mama, myślałam że teraz będzie tak samo a tu ten olej sojowy...ciężko nadążyć ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  20. Sroko przesyłam jeszcze jeden żel na pajączki, przepraszam,że tak chaotycznie w dwóch postach http://lawendowaszafa24.pl/pl/p/Zel-balsam-kosmetyczny-z-KASZTANOWCEM-i-TROKSERUTYNA-%2C-85-ml-Twins-Tec/2703

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam,
    czy serum nawilżające wygładzające (100% kwas hialuronowy) z Eveline jest bezpieczny dla karmiącej?
    pozdrawiam Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli nie zawiera składników wymienionych w poście to tak

      Usuń
  22. Witam, jestem w ciąży (pierwszy trymestr) nie wiem czym nawilżać twarz, przed ciąża zakupiłam krem la roche posay, który ma skład taki jak poniżej. Proszę o odpowiedz dotycząca tego kremu. Dziękuje i pozdrawiam.
    Krem La roche posay hydreane legere:
    AQUA / WATER
    GLYCERIN
    CYCLOHEXASILOXANE
    HYDROGENATED POLYISOBUTENE
    AMMONIUM POLYACRYLDIMETHYLTAURAMIDE / AMMONIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE
    MYRISTYL MYRISTATE
    SODIUM HYDROXIDE
    STEARIC ACID
    POLYPHOSPHORYLCHOLINE GLYCOL ACRYLATE
    XANTHAN GUM
    CAPRYLOYL GLYCINE
    CAPRYLYL GLYCOL

    OdpowiedzUsuń
  23. Dziękuję za ten post. Mam jednak pytanie o olej sojowy, który jest głównym ze składników żeli Alterra, które polecasz w innym poście, również do mycia dzieci. Post opisujący produkty Alterra jest dość stary, więc nie wiem czy się nim sugerować. Karmię piersią i szukam czegoś odpowiedniego pod prysznic, ciężko znaleźć ideał, to cudo z Rossmana wydawało się rozsądne, ale teraz w sumie to już mam wątpliwości. Proszę o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak produkt zmywalny możesz spokojnie używać :) - wersja z limonką jest bez oleju sojowego w składzie

      Usuń
  24. Ja w ciąży szukałam kosmetyków bez świństwo i jak sądzę udalomi się je znaleźć są to kosmetyki firmy lavera. Niestety nie dostępne w Polsce tylko w Niemczech ewentualnie pozostają zakupy przez internet. Ja jestem z nich bardzo zadowolona. Pozdrawiam MMV

    OdpowiedzUsuń
  25. Kochana Pani Sroko,

    Pierwszy raz w życiu mam zamiar wydać pokaźną kwotę na krem *mam przebarwioną skórę, niezwykle wrażlwią z częstymi niespodziankami i zapychającymi się porami wykazująca pierwsze zmarszczki), czy w ciąży mogę stosować ten zestaw< Sesderma AZELAC Krem nawilżający skałd: Wyciąg z ostropestu plamistego, liposomowy kwas azelainowy, nikotynamid, pantenol oraz kwas hialuronowy o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, liposomy fitosfingozyny. Oraz C-VIT Serum liposomowe Witamina C (3-0 etylowy kwas askorbinowy), wyciąg z miłorzębu dwuklapowego (ginkgo biloba), pterostylben, kwercetyna, palmitoyl tripeptide-5, kwas hialuronowy, wyciąg z morwy białej. Sorry, że zawracam Ci głowę, ale boję się kupować bez Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Hejka Sroczko,
    Co sadzisz o skladzie Bioderma ABCDerm Sun Cream SPF 50+ ?
    Cyclopentasiloxane, Aqua, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Cyclohexasiloxane, Polyglyceryl-3, Polydimethyliloxyethyl Dimethicone, Butylene Glycol, Dimethicone, Ethylhexyl Palmitate, Glycerin, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Alumina, Dimethicone/Methicone Copolymer, Sodium Chloride, Ectoin, Mannitol, Stearic Acid, Pentylene Glycol, Xanthan Gum.
    Szukam czegos dla mojego 3-miesiecznego synka. Podoba mi sie sunbrella ale jest dopiero od 6 miesiecy.
    Z gory dziekuje
    Iza

    OdpowiedzUsuń
  27. Kochana Sroko:) proszę o analizę La Roche Posay, Cicaplast (Preparat przyśpieszający regenerację naskórka), dla mnie jest niezastąpiony do stosowania na twarz na codzień, ale czy mogę go stosować w ciąży i niebawem karmiąc piersią? skład: Aqua,Glycerincyclopentasiloxane,Cyclohexasiloxane, Dimethicone,Dimethiconol Behenate,Sodium Citrate,PEG/PPG-18/18 di methicone,Panthenol,
    Zinc Gluconate,Madecassoside,Dimethiconol, Magnesium Gluconate,Sodium,Hyaluronate,Disodium EDTA,
    Copper Gluconate,Citric Acid,Polysorbate 20,Caprylyl Glycol,Methylparaben

    OdpowiedzUsuń
  28. Przepraszam, poprzednio podałam skład ze strony aptecznej, a na opakowaniu jest już nowy! Zatem Kochana Sroczko proszę o analizę La Roche Posay Cicaplast preparat przyspeszający regenerację naskórka dla ciężarówki do stosowania na twarz, dziękuję:) Aqua, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, C30-45 Alkyl Dimethicone, Sodium Citrate, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Panthenol, Zinc Gluconate, Madecassoside, Dimethiconol, Manganese Gluconate, Hialuronian Sodu, Disodium EDTA, Copper Gluconate, Citric Acid, Polysorbate 20, Sodium Benzoate

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W poście masz wymienione składniki zakazane możesz bez problemu sprawdzić każdy kosmetyk w

      Usuń
    2. Zgadza się, ale jeśli Citric Acid jest prawie na samym końcu składu to całkowicie skreśla krem, czy wystarczy go ograniczyć? Pozdrawiam:)

      Usuń
    3. "Jeżeli kwasy występują na końcu składu i są raczej regulatorami pH, a nie substancjami czynnymi, można spokojnie używać – dotyczy to również kwasu salicylowego. "

      Usuń
  29. Mam pytanie czy jesli w składzie preparatu citric acid nie jest na samym końcu ale też nie na samym poczatku tylko np. W chusteczkach nawilzajacych na 13 składników jest na 11 miejscu natomiast w szamponie i olejku do mycia ciala w połowie składu, czy mogę stosować to bez problemu w ciąży bo do tej pory stosowałam i teraz zwatpilam :(

    OdpowiedzUsuń
  30. Sroko, a czy beta-karoten w komsetykach jako prowitamina A jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
  31. Droga Sroko,
    mam dylemat dotyczący triethanolaminy. Wymieniasz ją jako substancję, której nie należy stosować w ciąży i przy kp, natomiast wiedzę, że jest ona stosowana nagminnie w kosmetykach na rozstępy dla mam.. w Twojej analizie tych produktów jest ona prawie w każdym :( czyli jak to w końcu jest z tą substancją? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam, Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak ze wszystkim substancjami poza tymi całkowicie zabronionym, jeżeli jest w jednym z kosmetyków nie ma bólu, jeżeli we wszystkich jakie używasz już fajnie nie jest

      Usuń
  32. Mam pytanie do tematu gdyż mam ogromny dylemat... karmię piersią już dziewiąty miesiąc, moja twarz jest jak jeden wielki zaskórnik...zanim zaszłam w ciązę używałam kosmetyków z firmy Arkana do cery tłustej z kwasem salicylowym i szikimowym. Kwas salicylowy jest przeciwwskazany w moim przypadku, ale dlaczego? Czy tylko ze względu na to, że może podrażniać i powodować przebarwienia czy nie wiem...przenika z mlekiem i może mieć zły wpływ na dziecko... chętnie bym kupiła całą serię gdyby to chodziło tylko o ew podraznienia bo wiem ze to mnie nie podrazni... czasem uzywam pojedynczo, czesciej sie boje. Do niczego konkretnego w internetach sie nie moge dokopac, pisza tylko, ze jest przeciwwskazany... bede bardzo wdzieczna za odpowiedz!

    OdpowiedzUsuń
  33. Droga Sroko, zakupilam wypasiony mineralny krem z filtrem zeby nie szkodzic sobie i dziecku Skinceuticals mineral fushion, przeanalizowalam sklad i nie widze zadnych z wyzej wymienionych przez Ciebie szkodliwych substancji poza phenoxyethanol ale chemikiem nie jestem. Czy w tej dosyc licznej liczbie skladnikow nie kryje sie jakies swinstewko?itanium dioxide, zinc oxide, water, dimethicone, isododecane, c12-15 alkyl benzoate, undecane, triethylhexanoin, isohexadecane, nylon-12, caprylyl methicone, butyloctyl salicylate, phenethyl benzoate, styrene/acrylates copolymer, silica, tridecane, dicaprylyl carbonate, dicaprylyl ether, talc, dimethicone/peg-10/15 crosspolymer, aluminum stearate, pentylene glycol, peg-9 polydimethylsiloxyethyl dimethicone, alumina, polyhydroxystearic acid, phenoxyethanol, magnesium sulfate, caprylyl glycol, iron oxides, peg-8 laurate, disteardimonium hectorite, triethoxycaprylylsilane, tocopherol, propylene carbonate, artemia extract, benzoic acid, c9-15 fluoroalcohol phosphate, peg-9

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo przydatny artykuł,dziękuję!Przeczytałam rownież załączony artykuł o olejkach,których należy unikać w ciąży i chciałam zapytać o jedną rzecz,gdyż nie jestem pewna,czy dobrze rozumiem - czy olejki , np. Z dzikiej róży czy jojoby zawarte w kosmetykach,nawet na poczatku składu są ok ? A szkodliwośc tyczy się tych eterycznych do aromaterapii?Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  35. A ja chciałam zapytać o kwas salicylowy w ciąży. Wiedząc o szkodliwości odstawiłam lotion, który wcześniej trzymał cerę w ryzach, ale czy w żelu do mycia (który się przecież zmywa) też jest bezwzględnie zakazany?

    OdpowiedzUsuń
  36. Dzien dobry Pani Sroko, kiedyś napisała Pani pozytywny wpis o kremie Featherligh (Make me bio) i w końcu mogę sbie na niego pozwolić ;) jestem w ciąży i zastanawiam się jednak czy mogę go używać, oto skład: Citrus Aurantium Dulcis (Orange Blossom) Flower Water, Corylus Americana (Hazelnut) Seed Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Cetearyl Glucoside, Glycerin, Tocopherol (Vitamin E), Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Dehydroacetic Acid, Citrus Grandis (Grapefruit) Oil, Limonene* Czy ten ACID nie jest niebezpieczny???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Sroko, jęsi to namolne, to niech Pani usunie koentarz, ale byłabym Pani bardzo wdzięczna za odpowiedź. POzdrawiam :)

      Usuń
    2. Przepraszam umknęło mi, jest Ok

      Usuń
  37. Sroko prośba o wsparcie... czy jest jakiś podkład, puder, cokolwiek co pomogłoby mi zatuszować niedoskonałości na twarzy - jakoś sporo ich mam... a było by bezpieczne - jestem w 10 tygodniu ciąży. Mam na myśli jakieś konkretne produkty. Sama sprawdzałam mnóstwo składów ale wszędzie coś... Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko co polecam opisuje na blogu i tu szukaj odpowiedzi.

      Usuń
  38. Mam pytanie odnośnie oliwki na rozstępy w ciąży pisała Pani ze babydream fur mama ma dobre same naturalne skladniki a tu pisze Pani że olej sojowy jest szkodliwy a wlasnie w tej oliwce jest na pierwszym miejscu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę zobaczyć kiedy był publikowany tamten post

      Usuń
  39. Droga Sroko,
    czy retinol przenika do mleka matki karmiacej i dlatego jest niewskazany do stosowania w czasie laktacji? Napisalam zapytanie do dwoch roznych firm majacych w ofercie produkty z retinolem i jedna napisala, ze wprawdzie takich badan nie przeprowadzila ale odradza, a druga nie widziala problemu twierdzac, ze stezenie retinolu w serum jest zbyt niskie by przenikac do mleka... Co o tym sadzisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przenika do krwioobiegu, a mleko powstaje z... :) ?

      Usuń
  40. Droga Sroko,

    Co sądzisz o kosmetykach do twarzy, które zawierają wyciąg ze śluzu ślimaka bądź jadu zmiji, używanych w trakcie ciąży bądź karmienia piersią?

    Będę wdzięczna za opinię.

    Pozdrawiam,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  41. Sroko jestem zalamana. Szukam i szukam kosmetykow do makijazu w ciazy i wszedzie filtry przenikajace!!jak juz udalo mi sie cos kupic to patrze teraz a tam jako trzecia pozycja od tylu phenoxyethanol....powiedz mi czy skladnik ten jako jeden z ostatnich tez moze szkodzic? Z podkladami mineralnymi sobie calkiem nie radze i wygladaja kiepsko na mojej twarzy eh

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ktos wie jaka jeat szkodliwosc tego skladnika. Tez mam kosmetyki gdzie na koncu jest on. Poczytalam w necie i jestem przerazona kolezanki nawet nie zastanawiaja sie co uzywac w ciazy. Ja nadgorliwie poczytalam blog i jestem szczesliwa ze to odkrylam ale ciezko mi wszystkie wszystkie substance wyeliminować

      Usuń
  42. Sroko,

    Mam pytanie dotyczące olejku rozmarynowego -czy krem do twarzy, który ma w składzie Rosmarinus Officinal Leaf Exctract może być stosowanych ciąży?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może być o ile stężenie olejku nie jest wysokie

      Usuń
  43. Witam, mam pytanie odnośnie dwutlenek tytanu, jest on dodawany praktycznie do wszystko eko kremów bb i emoeko podkładypodkładów, a czytałam, że ma działanie rakotwórcze, może indukować zmiany dna. Jakie jest Twoje zdanie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, że tak katuję, ale bardzo mi zależy na Twojej opinii na temat dwutlenku tytanu.

      Usuń
    2. Poszukaj na blogu jest cały post o dwutlenku tytanu

      Usuń
    3. Jesteś boska 😃 Dziękuję

      Usuń
  44. Sroko, w kremie LLP Hydrane legere jest skladnik Ammonium Polyacryldimethyltauramide/Ammonium.
    Przeanalizowalam caly sklad kremu zgodnie z tym postem i mam tylko jedna watpliwosc w ktorej rownie wujek google nie pomogl;)
    czy Ammonium Polyacryldimethyltauramide/Ammonium to to samo co Poliacrylamide.
    Ponizej wklejam jeszcze caly sklad. Dziekuje jesli znajdziesz czas na krotkie TAK (jesli to to samo) i NIE (jesli to inne substancje i moge w ciazy uzywac tego kremu).

    Aqua/Water, Glycerin, Cyclohexasiloxane, Hydrogenated Polyisobutene, Ammonium Polyacryldimethyltauramide/Ammonium, Polyacryloyldimethyl Taurate, Myristyl Myristate, Sodium Hydroxide, Stearic Acid, Polyphosphorylcholine Glycol Acrylate, Xanthan Gum, Capryloyl Glycine, Caprylyl Glycol, Acrylates Copolymer, Potassium Cetyl Phosphate, Glyceryl Stearate SE, Parfum/Fragrance.

    OdpowiedzUsuń
  45. Srokao, proszę pomóż:) od kilku miesięcy staramy sie z mężem o dzidziusia, narazie bezskutecznie. Jednocześnie mam w swojej lodowce popularny złuszczacz- Dermamelan i korci mnie, żeby go kilka dni poużywać (mam przebarwienia po rozdrapanych krostkach i wiem, ze nawet zastosowanie go kilka razy punktowo bedzie wybawieniem) Czy jest to dla mnie, jako kobiety starającej sie, jednak nie będącej w ciazy zabronione? Pozdrawiam serdecznie, Milena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam składu tego kosmetyku nie umiem nic powiedzieć

      Usuń
  46. Sroko, już podaję:
    Capric/Caprylic Triglyceride & Glycerin & Ceteareth 25&Sodium Dicocoylethylenediamine & Peg-15 Sulfate & Sodium Lauroy Lactylate & Behenyl Alcohol & Glyceryl Stearate & Glyceryl Stearat Citrate &Gum Arabic & Xanthan Gum, Aoua, Aloe Barbadensli Ethoxydiglycol, Sodium Ascorbyl Phosphate, Titanium Dioxide, Koji Acid, Poloxamer 407, Glycerin & Rumex Occidentalis Extract, Salicyli Acid, Glyceryl Stearate, Niacinamide, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butylene Glycc Dicaprylate / Dicaprate, Cyclopentasiloxane, Alpha-Arbutih Aminoethylphosphinic Acid & Butylene Glycol, C12-C13 Alkyl Malatl Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Stearic Acid, Peg-8 Beeswax, C3( 45 Alkyl Methicone, Alcohol, Bisabolol , Sorbitan Stearate, Dimethiconi Stearyl Dimethicone, Citric Acid, Sclerotium Gum, Phytic Acid, Glycirrhiz Glabra, Sodium Metabisulfite, Ascorbic Acid, Allantoin, Kwas azelainowy
    Zaznaczam, że chcę użyć tego preparatu tylko kilka razy i póki co tylko staram się o dzieciątko.
    Pozdrawiam serdecznie. Milena

    OdpowiedzUsuń
  47. Witam .Sroko czy mogę stosować olejek rycynowy na skórę głowy. Karmie piersią. Leca mi strasznie włosy. Chcialabym je troche wzmocnić. Mam rygorystyczna diete poniewaz corka ma alergie pokarmowa.

    OdpowiedzUsuń
  48. Sroko pytam o ten nieszczesny fenoksyetanol. Czytam ze mowisz ze jesli mamy go w jednym kosmetyku to nie ma co wpadac w panike. Ale co jesli chodzi o taki kosmetyk jak ppdklad ktory stosujemy często? Reszte kolorowki wymienilam na mineralne. Jedynie podklad zostal tradycyjny a wiec trochę z chemia;( czy wstrzymać sie zr stosowaniem chocby do drugiego trymestru czy faktycznie nie wpadac w panikę skoro tylko podklad zawiera ta straszna substancje.
    Dziękuję Ci !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakich kosmetyków nie używasz często? :)

      Usuń
  49. Czy olejek rycynowy na pierwszym miejscu w skladzie w pomadkach z naturalnym skladem bedzie szkodzil w ciazy? Pytanie moze glupie ale jednak pomadke jedzac pijac cos tez zjadamy z ust;) dziekuje za odp

    OdpowiedzUsuń
  50. Sroko, czy usunęłaś z listy olej sojowy jako szkodliwy? Czy sa jakies nowe badania? o co chodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iza nie szkodliwy, a niewskazany, tak usunęłam. Tak dotarłam do kolejnych badań w ostatnich miesiącach i nic nie wskazuje na to, żeby miał działanie nieodpowiednie dla dzieci czy kobiet w ciąży.

      Usuń
    2. Rozumiem. Mimo to ciezko sie teraz przestawic :) mam teraz dylemat z wyborem balsamu z Rossmana. 3 lata temu nie mial w skladzie oleju sojowego, teraz ma ehhh zycie :)

      Usuń
    3. Najważniejsze to nic na siłę jest tyle marek na rynku, że jest w czym wybierać. Sama mam problem z używaniem oleju sojowego, gdzieś w głowie siedzi taka blokada więc rozumiem Cię. Mam już kilka kosmetyków do tzw. testów na przełamanie, może się uda ;)

      Usuń
  51. Sroko, jestem mamą karmiącą. Niedawno ze zgrozą odkryłam, że znienawidzony Etylhexyl Methoxycinnamate znajduje się również w perfumach i wodach toaletowych. Nie miałam tej świadomości i używałam ich w ciąży. Teraz chcę kupić nową wodę toaletową, jednak na którą nie spojrzę, ma - nie wiedzieć czemu - ten filtr w składzie. Czy uważasz, że bezpieczne będzie używanie wody toaletowej z tym filtrem, jeśli wyeliminowałam go z pozostałych kosmetyków? Może znasz perfumy/wodę toaletową bez Etylhexyl Methoxycinnamate? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ilość wody toaletowej jaką używasz jest tak niewielka, że nie masz się co bać. No i nie wcierasz jej w skórę :) więc spokojnie używaj

      Usuń
  52. Droga Sroko, chcialabym sie upewnic, ze olejki eteryczne w skladzie kosmetyku sa ok - z tego, co piszesz, rozumiem, ze tylko aromaterapia jest niewskazana?

    Moje pytanie odnosi sie do masla do ciala o takim skladzie: Butyrospermum Parkii Fruit**, Cocos Nucifera Oil**, Carthamus Tinctorius Oil, Prunus amygdalus dulcis Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Theobroma Cacao Seed Butter**, Cetyl Alcohol, Triticum vulgare Germ Oil, Tocopherol, Cera carnauba, Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Peel Oil, Citrus Aurantium Begamia (Bergamot) Fruit Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Pogostemon Cablin (Patchouli) Oil, Matricaria chamomilla, Calendula officinalis, Cananga Odorata (Ylang-Ylang) Flower Oil, Limonene*, Linalool*, Benzyl Benzoate*, Geraniol*, Farnesol*
    * naturalne składniki olejków eterycznych,
    ** z certyfikowanych upraw organicznych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak olejki eteryczne w formie aromaterapii nie bardzo nadają się dla kobiet w ciąży

      Usuń
  53. Sroko, rozumiem, że algi w kremie Pat and Rub są bezpieczne dla kobiet w ciąży? skład jest taki:Filmexel* – otrzymywany z drzewa Tara i czerwonej algi, Masło moringa, Olej arganowy, Fucocert, Oleje SPF, Glicerydy z oliwek , Neossance Hemisqualane, Naturalna betaina, Emulgator z oliwy z oliwek . Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  54. Droga Sroczko,
    czy zatem taka maska algowa od Nacomi będzie niedozwolona w ciąży? Kupuję ją pierwszy raz, właśnie do mnie leci i nie wiem, na ile tych alg tam jest?

    OdpowiedzUsuń
  55. Sroko, czy popularna maść ochronna z wit 1 mająca w składzie 400IU palmitynianu retinolu w 1 g maści (zużyta cała tubka) stosowana tuż przed ciążą może zaszkodzić dziecku? Proszę o odpowiedź, bo bardzo się boję :( Pozdrawiam, Karolina

    OdpowiedzUsuń
  56. A czy Benzophenone-1 jest również filtrem przenikającym, podobnie jak Benzophenone-3-4? Jest on we wszystkich żelach do dezynfekcji rąk.

    OdpowiedzUsuń
  57. Cześć, jak to jest z "Glycine Soja (Soybean) Oil" w ciąży? można stosować? jak uważasz? ten olej sojowy mnie prześladuje - jest składnikiem większości produktów 'Mamas Babydreams' z Rossmann (http://www.srokao.pl/2011/03/analiza.html) i kremów Vianek czy Sylveco (o czym wspominałyście tutaj powyżej jako przeciwwskazanie do stosowania)
    // przyznaję że ciąża zmobilizowała mnie do czytania składów, od jakiegoś czasu szperam na Twojej stronce, pierwszy raz świadomie chciałam kupić naturalny krem, który jednocześnie poradzi sobie z moją skórą i nie zapłacę za niego fortuny, Sroko dziękuję ta strona wiele mi dała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak można stosować w ciąży. Przekopałam się przez masę badań i nie ma szans aby olej sojowy zawarty w kosmetykach był źródłem estrogenów.

      Usuń
  58. Niedawno odkryłam Pani blog, jest bardzo pomocny, lecz nurtuje mnie jedna sprawa - przy analizie emulsji do kąpieli atoperal baby plus napisała Pani, że jest na nie z powodu oleju sojowego w składzie i próbowałam znaleźć na blogu jakąś informację, o co właściwie chodzi z tym olejem sojowym, dlaczego nie? Dopiero tutaj widzę w komentarzach, że jak zrozumiałam kiedyś uważano, że jest źródłem estrogenów, lecz jednak nie zostało to potwierdzone - czy tylko o to chodziło czy jest nadal jakiś powód by unikać go w kosmetykach dla niemowląt? Innymisłowy czy mogę spać spokojnie używając atoperal baby plus dla niemowlaka? ;)

    I jeszcze byłabym wdzięczna za krótki komentarz dlaczego oleje mineralne są niewskazane w kosmetykach dla dzieci, ponieważ w bardzo wielu miejscach Pani o tym pisze (tak wiem, że komentowała to Pani często) ale naprawdę nie udało mi się znaleźć tego komentarze, który mówi "dlaczego?"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak można spokojnie używać u niemowlaka.
      O oleju mineralny pisałam przy okazji analizy oliwek http://www.srokao.pl/2013/02/analiza-oliwki-dla-dzieci.html na końcu analizy wyjaśniam niektóre z powodów dla których jestem na nie.

      Usuń
  59. Dziękuję:)) lecę do sklepu;))
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  60. Cześć Anita, staramy się o dziecko od kilku miesięcy. Z uwagi na to, że od 12 r.ż. choruję na łuszczycę porzuciłam wszelkie maście, płyny itp. na rzecz oleju lnianego i kokosowego do ciała. Natomiast skórę głowy dalej smaruję Cerkogel 30 (żel keratolityczny do skóry głowy) - bardzo mi pomaga. Czy Twoim zdaniem powinnam go również odstawić (tym bardziej jak już będę w ciąży)?
    Skład: Aqua, Urea, Propylene Glycol, Glycerin, Biosaccharide Gum-1, Sodium Lactate, Lactic Acid, L-Arginine, Hydroxyethylcellulose.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest OK, jak działa nie odstawiaj. Powodzenia!!!

      Usuń
  61. Dziękuje za każda analizę na blogu zc

    OdpowiedzUsuń
  62. Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć czy jeśli olejek do włosów zawiera Etylhexyl Methoxycinnamate,a stosuje się go na włosy a nie skórę głowy to tez należałoby z niego zrezygnować w ciąży/przy kp? Pozdrawiam i dziękuję za Pani pracę

    OdpowiedzUsuń
  63. Pisze Pani o wyciągach roślinnych, ze są ok podczas karmienia piersią. A czy wyciąg z kory wierzby czarnej tez jest ok? Karmie a stosowałam peeling z tym składnikiem bo myslalam ze wyciągi roślinne są bezpieczne. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za bloga!

    OdpowiedzUsuń
  64. Dziękuje za każdą odpowiedź i podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  65. Droga Sroko,
    Czy pochodną kwasu salicylowego - kwas lipohydroksylowy również zaliczyłabyś do niezalecanych składników w ciąży? Wg producenta jest to "łagodniejsza pochodna kwasu salicylowego naturalnie występującego m.in. w korze wierzby".
    Konkretnie chodzi mi o serum Creamy Young Cacay z Wit. C. Dodaję skład - wspomniany kwas jest przy końcu:
    Ingredients: Cannabis Sativa Seed Oil, Carum Petroselinum Seed Oil, Caryodendron Orinocense Seed Oil, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Ubiquinone, Salicornia Herbacea Extract, Capryloyl Salicylic Acid, Jasminum Sambac Flower Extract, Caprylic/Capric Triglyceride, Linalool*, Benzyl Alcohol*, Benzyl Benzoate*.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zaliczam pochodnej kwasu salicylowego jako niewskazanej w ciąży.

      Usuń
  66. Cześć,

    Wyczytałam powyżej, że nie należy się bać oleju sojowego w kosmetykach w ciąży, też się muszę przełamać :)
    Natomiast moje pytanie dotyczy następującego składnika: Uwodorniony olej rycynowy.
    Czy on jest bezpieczny w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
  67. Dzień dobry! A jeśli na końcu składu kremu występuje retinyl acetate (octan retinylu), jest również niewskazany podczas końcówki karmienia piersią? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  68. Dzień dobry, mam pytanie o retinole. Wydaje mi się jasne, że nie można ich stosować w czasie ciąży. Na każdej stronie internetowej mówi się o tym, że mogą powodować np. wady płodu. Jednak nie mogę znaleźć wytłumaczenia dlaczego mogą być szkodliwe w okresie karmienia piersią? Wpływają na mleko/dziecko, czy na mamę? Sama kupuję kosmetyki na portalu biochemii urody, po przeczytaniu książek Pani Barbary Kwiatkowskiej o azjatyckiej pielęgnacji. Na stronie biochemii podane są kosmetyki, których nie można stosować w ciąży i takie zestawy, które są bezpieczne. Jest też podana informacja "Okres karmienia nie stanowi przeciwwskazań do zastosowania oferowanych produktów z retinolem i kwasem salicylowym.". Wolałabym się jednak upewnić czy np. zestaw zawierający retinol (0.5%) jest bezpieczny? Jest tam tylko informacja o tym, że nie powinno się tego zestawu stosować w okresie ciąży.

    "Zestaw zawiera wszystko, co potrzebne do wykonania serum opartego na witaminie A w postaci czystego i stabilnego retinolu (0.5%), który redukuje oznaki fotostarzenia skóry, jak i poprawia stan problematycznej, dojrzałej cery tłustej, skłonnej do wyprysków.

    Dodatkowo serum zawiera komplet kwasów hialuronowych, w tym 1.5% kwas hialuronowy o ultra niskiej wielkości cząsteczek, który nawilża i ujędrnia skórę, odżywczy ekstrakt z migdałów, biodostępne izoflawony sojowe (6%) oraz regulującą wydzielanie sebum i stopień nawodnienia skóry witaminę B3 (niacynamid - 6%), a także łagodząco-antybakteryjny ekstrakt z zielonej herbaty"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwas salicylowy z tego co wiem przenika do mleka matki a stosowanie kwasu salicylowego u dzieci poniżej 12 r.ż nie jest wskazane.
      Z retinoidami nadal mam sprzeczne info niby przenikają do mleka, ale nie powinny szkodzić stąd moja sugestia, żeby się po prostu wstrzymać.

      Usuń
  69. Witam Sroko, czy Etylhexyl Methoxycinnamate to to samo co ethylhexylglycerin? Dzięki z góry!

    OdpowiedzUsuń
  70. Witam, Twój blog kopalnia wiedzy, chwała Ci za to! Dzięki Tobie każda rzecz,która ląduje na łazienkowej półce ciężarnej przechodzi najpierw test składu zgodnie z wytycznymi z Twojego bloga😉 Nie chcę zawracać gitary, ale 1 rzecz mnie nurtuje więc będę wdzięczna jeśli znajdziesz chwilę rzucić okiem😉 Chodzi o składnik "sodium metabisulfite", nie znajduje się w Twoich "zakazach" więc domyślam się, że nie jest to czarne zło, ale mimo wszystko spotkałam się z dopiskiem przy nim,że nie jest wskazany w ciąży. O co chodzi z tym składnikiem? Mam dylemat czy krem z nim będzie na pewno bezpieczny w ciąży.. Nurtujący składnik znajduje się bliżej końca składu kremu ryżowego Yasumi (jeżeli miejsce ma w tym wypadku znaczenie).

    Skład ww.kosmetyku: (Water), Octyldodecanol, Decyl Oleate, Glycerin, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Oryza Sativa (Rice) Powder, Coco-Caprylate, Ceteareth-20, Microcrystalline Cellulose, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Ceteareth-12, Phenoxyethanol, Saxifraga Sarmentosa Extract, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Dimethicone, Polyacrylate-13, Disodium EDTA, Cellulose Gum, Polyisobutene, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Xanthan Gum, Chlorphenesin, Tocopheryl Acetate, Sodium Metabisulfite, Sodium Sulfite, Morus Bombycis Root Extract, Parfum (Fragrance), Scutellaria Baicalensis Root Extract, Polysorbate 20, Sorbitan Isostearate, Benzyl Benzoate, Tocopherol, Coumarin, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate.

    Z góry dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dobrze przypuszczałaś, skoro nie ma tego składnika w zakazach to można.

      Usuń
  71. Mam pytanie czy olejek z nasion dzikiej róży można stosować w ciąży? Jest niby polecany a zawiera witaminę A..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Jeżeli jakiejś substancji nie wymieniłam w tym poście, oznacza to, że moim zdaniem nie jest „szkodliwa".

      Tak, oleje naturalne, wyciągi roślinne, generalnie składniki pochodzenia naturalnego zawierają w swoim składzie witaminy, ale stężenie ich nie jest na tyle duże żeby mogło w jakikolwiek sposób zaszkodzić. " ostatnie zdanie we wpisie :)

      Usuń
  72. Witam
    Jestem w 11 tygodniu ciąży i stosowałam tonik Garnier czysta skóra z kwasem salicylowym raz dziennie wieczorem ,czy mogłam tym zaszkodzić ? Nie wiedziałam że nie można .Będę wdzięczna za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stężenie nie jest ogromne w tym toniku więc spokojnie :) nic się nie dzieje.

      Usuń
  73. Witam serdecznie. Jestem wiernym „czytaczem” bloga. Mam pytanie o serum z wit C i kwasem ferulowym timelles w trakcie karmienia piersią? SKŁAD
    Water, Ethoxydiglycol, L-Ascorbic Acid, Propylene Glycol, Alpha Tocopherol, Polysorbate 80, Panthenol, Ferulic Acid, Sodium Hyaluronate, Benzylalcohol, Dehydroacetic Acid Pozdrawiam serdecznie! Ania

    OdpowiedzUsuń
  74. Srokao mam pytanie. Z Twego wpisu widzę, że retinoidy są szkodliwe w ciąży i podczas karmienia. Co zatem sądzisz na temat wege alternatywy czyli bakuchiolu. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w internecie. Czy też jeśli jest na końcu w składzie serum, to nie będzie szkodliwy ? Czy w ogóle jest szkodliwy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ode mnie też nie dostanie jednoznacznej odpowiedzi jest to na tyle "świeży" składnik, że ciężko cokolwiek o nim powiedzieć w temacie o który pytasz.

      Usuń
  75. Dzień dobry. Czy wszystkie substancje zaczynające się w nazwie na Sodium (np. Lactate, Chloride, Hydroxide, Pca, Hyaluronate, Polycryate) są tak samo niewskazane jak wymieniona przez Panią substancja Sodium Hydroxymethylglycinate. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, we wpisie są wymienione wszystkie substancje z nazwy co do których mam wątpliwość, jeżeli nie ma w nim wymienionych przez Panią substancji znaczy nic do nich nie mam i moim zdaniem są OK :)

      Usuń
  76. Dzień dobry,
    mam pytanie o stosowanie takiego kremu podczas karmienia piersią - czy będzie to bezpieczne? Retinol jest w drugiej połowie składu.

    Aqua (Water), Isopropyl Palmitate, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Hydrogenated Polydecene, PEG-100 Stearate, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Methyl Gluceth-20, Persea Gratissima (Avocado) Oil, 1,2-Hexanediol, Hydrogenated Olive Oil Decyl Esters, Squalane, Ethylhexyl Palmitate, C12-15 Alkyl Benzoate, Methyl Methacrylate Crosspolymer, Tocopheryl Acetate, Parfum (Fragrance), Allantoin, Sodium Polyacrylate, Tribehenin, Ethylhexylglycerin, Retinyl Palmitate, BHA, Glycine Soja (Soybean) Oil, Ceramide NG, Silica Dimethyl Silylate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, PEG-10 Phytosterol, Glyceryl Behenate, Butylene Glycol, Pentylene Glycol, Polyurethane Crosspolymer-1, Caprylyl Glycol, Retinol, Hexylene Glycol, Tocopherol, Sodium Hyaluronate, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, BHT, Calcium Hydroxide, Palmitoyl Hexapeptide-12, Cholesterol, Glyceryl Caprylate, Sodium Chloride, Disodium Phosphate, Potassium Chloride, Potassium Phosphate, SH-Polypeptide-32, Phenoxyethanol.

    OdpowiedzUsuń
  77. Witam serdecznie! Dziękuje za tego bloga. Z niecierpliwością czekam zawsze na nowe wpisy:) Mam pytanie o chusteczki z tolpy z kwasami. Jestem na koncu mojej ponad dwuletniej przygody z karmieniem ale jeszcze czasami karmie, czy jeśli nie będą podrażniać mogę je stosować czy kwas przenika? Skład: Aqua, Glycolic Acid, Polysorbate 20, Sodium Hydroxide, Methylpropanediol, Phytic Acid, Potassium Azeloyl Diglycinate, Caprylyl Glycol, Phenylpropanol. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje:))

    OdpowiedzUsuń
  78. Witam. Czy zechciałaby Pani zerknąć czy można używać tych dwóch kosmetyków podczas karmienia:

    1. Cannamea- Nawilżający tonik z hydrolatem konopnym i 150 mg CBD
    Incl: Ingredients (INCI): Aqua, Rosa Damascena Flower Water*, Cannabis Sativa Flower/Leaf/Steam Water, Citrus Aurantium Flower Water*, Glycerin, Propanediol, Cannabidiol, Hyaluronic Acid, Citric Acid, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Dehydroacetic Acid, Potassium Sorbate.



    Składniki: Woda, Woda różana*, Woda z kwiatów konopi, Woda z kwiatu pomarańczy*, Gliceryna, Propanediol, Kannadibiol, Kwas Hialuronowy, Kwas cytrynowy, Alkohol Benzylowy, Benzoesan Sodu, Kwas Dehydrooctowy, Sorbinian Potasu.

    2. Be the sky girl-AGENT WHITE, JAMES WHITE Krem rozjaśniąco - liftingujący (50 ml)
    Incl:Aqua, Citrus Limon Fruit Extract, Oryza Sativa Bran Oil, Tripelargonin, Propanediol, Sesamum Indicum Seed Oil, Niacinamide, Glyceryl Stearate Citrate, Cetearyl Alcohol, Orbignya Oleifera Seed Oil, 3-0-Ethyl Ascorbic Acid, Glycerin, Myristyl Myristate, Sodium Phytate, Hypoxis Rooperi Rhizome Extract, Boerhavia Diffusa Root Extract, Morus Alba Fruit Extract, Caesalpinia Spinosa Gum, Xanthan Gum, Tocopherol, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Helianthus Annuus Seed Oil, Lonicera Caprifolium Flower Extract, Lonicera Japonica Flower Extract, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Alcohol, Parfum, Linalool, Limonene.

    Bardzo będę wdzięczna. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ❤️

    OdpowiedzUsuń
  79. Dzień dobry,
    Odkopuję chyba dość stary temat, ale jakże na czasie.
    Używam kremu odżywczego GOJA firmy ASOA z takim składem:

    osa Damascena Flower Water, Leptospermum Scoparium Flower Water, Argania Spinosa Kernel Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Mangifera Indica Seed Butter, Sclerocarya Birrea Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Lycium Barbarum Fruit Extract, Tocopheryl Acetate, Persea Gratissima Oil, Niacinamide, Benzyl Alcohol, Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Allantoin, Camellia Sinensis Leaf Extract, Centella Asiatica Extract, Panthenol, Parfum, Xanthan Gum, Aqua, Hyaluronic Acid, Dehydroacetic Acid, Ubiquinone, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Geraniol, Citronellol, Eugenol, Alpha – Isomethyl Ionone, Isoeugenol, Benzyl Benzoate

    Jestem w ciąży, jak myślisz, nie robię krzywdy dziecku? Mam cerę trądzikową, ze zmianami zapalnymi, i ten krem delikatnie je wygasza, po nocy (używam go na noc) buzia nie jest taka mocno czerwona jak po całym dniu.

    OdpowiedzUsuń
  80. Czy będąc w ciąży a następnie karmiąc piersią mogę stosować maść retimax?

    Skład:
    Petrolatum, Aqua, Lanolin, Mineral Oil, Paraffin, Beeswax, Magnesium Stearate, Retinyl Palmitate

    Stosuję ją do ust i na popękane, zniszczone dłonie.

    OdpowiedzUsuń
  81. Witam czy w ciąży mogę stosować krem z filtrem mineralnym zawierającym aloes derma sun dpf 30

    OdpowiedzUsuń
  82. Hejka! A ja wczoraj sprawdzilam sklad podkladu I sie przerazilam bo mniej wiecej w srodku skladu wystepuje retinol (sklad ma bardzo dlugi, jest na 28 pozycji z 51). Powinnam sie martwic? Czy podklad mocno sie wchlania? Prosze o odpowiedz bo zwariuje

    OdpowiedzUsuń
  83. Witam, bardzo proszę o odpowiedź czy jednorazowe zastosowanie maseczki do twarzy z glinką różową i kwasami w 7 tygodniu ciąży było bezpieczne. Chodzi o maseczkę oczyszczająca firmy Arbonne rescue renew, w składzie kwas salicylowy na miejscu 18 z 28 składników
    Kosmetyk wywołał silne podrażnienie tj zaczerwienienie skóry twarzy.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest we wpisie "Ale ponieważ zmienia się gospodarka hormonalna, może się okazać, że kwasy te powodują podrażnienia wymagające interwencji lekarskiej. Poza tym mogą zadziała fotouczulająco czy powodować przebarwiania. Jeżeli kwasy występują na końcu składu i są raczej regulatorami pH, a nie substancjami czynnymi, można spokojnie używać – dotyczy to również kwasu salicylowego."

      Usuń
  84. Witam,
    Czy doradziłaby mi Pani czy mogę stosować w ciąży krem z Ministerstwa Dobrego Mydła, H20 o składzie:

    Ingredients (INCI): Aqua, Tripelargonin, Squalane, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Salvia Hispanica Seed Oil*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Niacinamide, Propanediol, Saccharide Isomerate, Sodium Lactate, Linseed Oil Polyglyceryl-4 Esters, Aqua (Swiss Glacier Water), Pinus Pinaster Extract, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Sodium Citrate, Saccharomyces/Copper Ferment, Saccharomyces/Iron Ferment, Saccharomyces/Magnesium Ferment, Saccharomyces/Silicon Ferment, Saccharomyces/Zinc Ferment, Hydrolyzed Rice Protein, Lactobacillus/Arundinaria Gigantea Ferment Filtrate, Acacia Senegal Gum, Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil, Lecithin, Tocopherol, Lactic Acid, Diglicerin, Glyceryl Stearate Citrate, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum, Alcohol, Dehydroacetic Acid, Parfum, Benzyl Benzoate**, Hexyl Cinnamal**, Hydroxycitronellal**, Linalool**

    Pozdrawiam
    Karolina

    OdpowiedzUsuń
  85. Witam,

    Czy w ciąży mogę stosować krem H20 z Ministerstwa Dobrego Mydła?

    Ingredients (INCI): Aqua, Tripelargonin, Squalane, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Salvia Hispanica Seed Oil*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Niacinamide, Propanediol, Saccharide Isomerate, Sodium Lactate, Linseed Oil Polyglyceryl-4 Esters, Aqua (Swiss Glacier Water), Pinus Pinaster Extract, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Sodium Citrate, Saccharomyces/Copper Ferment, Saccharomyces/Iron Ferment, Saccharomyces/Magnesium Ferment, Saccharomyces/Silicon Ferment, Saccharomyces/Zinc Ferment, Hydrolyzed Rice Protein, Lactobacillus/Arundinaria Gigantea Ferment Filtrate, Acacia Senegal Gum, Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil, Lecithin, Tocopherol, Lactic Acid, Diglicerin, Glyceryl Stearate Citrate, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum, Alcohol, Dehydroacetic Acid, Parfum, Benzyl Benzoate**, Hexyl Cinnamal**, Hydroxycitronellal**, Linalool**

    Pozdrawim
    Karolina Borowska

    OdpowiedzUsuń
  86. Droga Sroko, a jeśli chodzi o Hydrogenated Retinol w serum Róża - Malina od Ministerstwa Dobrego Mydła?
    Ingredients (INCI): Rosa Canina Seed Oil*, Hydrogenated Farnesene, Squalane*, Rubus Idaeus Seed Oil*, Perilla Frutescens Seed Oil*, Cucurbita Pepo Seed Oil*, Tripelargonin, Mauritia Flexuosa Fruit Oil*, Caprylic/Capric Triglyceride, Lecithin, Ricinus Communis Seed Oil, Glyceryl Rosinate, Glyceryl Oleate, Olea Europea Oil Unsaponifiables, Tocopherol, Parfum, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Copaifera Officinalis Resin, Ubiquinone, Hydrogenated Retinol, Capryloyl Glycine, Linalool**, Geraniol**, Citronellol**, Limonene**

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytaj proszę wpis uważnie, jest informacja o retinolu w kremach drogeryjnych

      Usuń
  87. Droga sroko, mąż kupił mydło w płynie, w którego składzie na 13 miejscu (na 24) jest retinyl palmitate. Myłam nim ręce kilka dni, zanim zorientowałam się, że jest tam wit A. Czy jest się czym martwić?

    OdpowiedzUsuń
  88. Mogę prosić o ocenę składów tych dwóch kosmetyków? Dostałam je od kosmetologa ale boję się, że coś sie stanie..
    The Ordinary - Azelaic Acid Suspension 10% - Lekka Emulsja z Kwasem Azelainowym - 30ml
    skład: Aqua (Water), Isodecyl Neopentanoate, Dimethicone, Azelaic Acid, Dimethicone/Bis-Isobutyl PPG-20 Crosspolymer, Dimethyl Isosorbide, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Polysilicone-11, Isohexadecane, Tocopherol, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Isoceteth-20, Polysorbate 60, Triethanolamine, Ethoxydiglycol, Phenoxyethanol, Chlorphenesin
    Bandi - Medical Expert - Anti Rouge - Anti-Rouge Acid Peel - Peeling Kwasowy na Naczynka - 30ml
    skład: Aqua/Water, Gluconolactone, Propylene Glycol, Lactobionic Acid, Xanthan Gum, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin

    OdpowiedzUsuń
  89. Hej, znalazłam krem BB Drop of Perfection z poniższym składem, gdzie producent zarzeka się, że krem mogą stosować kobiety w ciąży - i faktycznie, po przeanalizowaniu składu wygląda to dość dobrze gdyby nie koniec składu: CI 77491CI 77492CI 77499CI 77891. Czy w tym wypadku powinnam odpuścić stosowanie kremu? Poza nim, nie znalazłam nic ciekawszego na rynku.

    AQUACaprylic/Capric Triglyceride (roślinny)Coconut AlkanesTITANIUM DIOXIDEMAGNESIUM SULFATEPOLYGLYCERYL-4 DIISOSTEARATE/POLYHYDROXYSTEARATE/SEBACATEDIISOSTEAROYL POLYGLYCERYL-3 DIMER DILINOLEATESILICADISTEARDIMONIUM HECTORITESTEARIC ACIDSTEAROYL INULIN HYDROGENATED LECITHIN PROPYLENE CARBONATESORBITAN TRIOLEATECITRIC ACIDGLOBULARIA ALYPUM LEAF EXTRACTSODIUM HYALURONATEHOYA LACUNOSA FLOWER EXTRACTAPIUM GRAVEOLENS SEED EXTRACTLINUM USITATISSIMUM SEED EXTRACTALUMINAMAGNESIUM OXIDEPOTASSIUM SORBATESODIUM BENZOATE CI 77491CI 77492CI 77499CI 77891

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest OK, a co do niczego ciekawszego to https://www.srokao.pl/2020/10/bb-kremy-cc-kremy-kremy-koloryzujace-z.html - jest cała masa fajnych BB i CC kremów na rynku z fajnym składem :)

      Usuń
  90. Cześć! :) Aktualnie stosuję krem wygładzający na dzień dodający blasku Filler Vegetal marki Yves Rocher. Przeanalizowałam skład i WYDAJE mi się, że jest ok. Czy mogłabyś rzucić okiem na niego w odniesieniu do bycia w ciąży i do posiadania w składzie CI 77491 (IRON OXIDES)? :)

    AQUA/WATER/EAU • GLYCERIN • HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL • COCO-CAPRYLATE/CAPRATE • OCTYLDODECANOL • HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE • PENTYLENE GLYCOL • SESAMUM INDICUM (SESAME) SEED OIL • ACACIA SENEGAL GUM • METHYL GLUCOSE SESQUISTEARATE • APHLOIA THEIFORMIS LEAF EXTRACT • INOSITOL • TRIBEHENIN • HYDROXYACETOPHENONE • PARFUM/FRAGRANCE • STEARYL ALCOHOL • XANTHAN GUM • ETHYL LINOLEATE • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • SODIUM STEAROYL GLUTAMATE • TOCOPHERYL ACETATE • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • CITRIC ACID • SODIUM HYALURONATE • LINALOOL • MESEMBRYANTHEMUM CRYSTALLINUM EXTRACT • MICA • GERANIOL • PROPYL GALLATE • CI 77491 (IRON OXIDES)

    OdpowiedzUsuń
  91. Mogę prosić o ocenę składu serum la roche posay hyalu b5? Czy można stosować to serum w ciąży?

    Aqua / Water, Glycerin, Alcohol Denat., Propylene Glycol, Panthenol, Pentylene Glycol, Dimethicone, Peg-6 Caprylic/Capric Glycerides, Ppg-6-Decyltetradeceth-30, Glyceryl Isostearate, Madecassoside, Sodium Hyaluronate, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Disodium Edta, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Xanthan Gum, Butylene Glycol, Tocopherol, Phenoxyethanol, Parfum /Fragrance

    OdpowiedzUsuń
  92. Droga Sroko, czy w ciąży należy się obawiać także soli kwasu salicylowego czy chodzi tu stricte o sam kwas salicylowy?

    OdpowiedzUsuń
  93. Mam pytanie odnośnie unikania Phenoxyethanolu w kosmetykach: w ilu produktach może się pojawić aby było to bezpieczne na kobiety ciężarnej? Czy ma znaczenie czy on będzie w kolorówce czy w kremie pielęgnacyjnym?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać