Niacynamid działa najlepiej, kiedy pH wynosi 6 – 7.
- antyoksydacyjne – podobnie jak witamina C neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za szybsze starzenie się skóry
- przeciwzmarszczkowe, ujędrniające – niacynamid stymuluje produkcję kolagenu, a dzięki temu skóra jest elastyczna, sprężysta i jędrna.
- rozjaśniające – hamuje on transport melaniny do naskórka, to sprawia, że przebarwienia się nie pojawiają, a istniejące są jaśniejsze. Niacynamid działa na przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe, ciążowe i starcze
- nawilżające - stymuluje produkcję ceramidów, które wspomagają barierę hydrolipidową, poprawia nawilżenie
- przeciwtrądzikowe – wpływa na produkcję łoju, zmniejsza wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników i zmian ropnych
Dla każdego :). Do tego w stosowaniu niacynamidu nie ma przeciwwskazań. Można go używać zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Ba w zasadzie warto to robić w tym okresie, gdyż zapobiega powstawaniu przebarwień ciążowych.
W zasadzie nie ma ograniczeń, ale … To składnik aktywny, obecnie na rynku występuje w wielu stężeniach, dlatego na początek warto iść w niższe stężenia i zobaczyć jak skóra zareaguje. Na początek proponowałabym kosmetyk z zawartością niacynamidu do 5%. Niacynamid w stężeniu powyżej 10% może działa drażniąco.
Można stosować zarówno na noc, jak i na dzień. To nie jest składnik, który działa fotouczulająco, ale jeżeli chcecie widzieć rezultaty rozjaśniania i pozbywania się przebarwień i mają to być efekty trwałe, to konieczne są filtry przeciwsłoneczne, tu nie ma przebacz.
- kwasy AHA i BHA – nie łączmy niacynamidu z kwasami w jedynej pielęgnacji ze względu na pH, każde z tych składników jest skuteczne w innym pH.
- witamina C (kwas askorbinowy) – w przypadku tego połączenia mamy dwa czynniki, które im nie służą po pierwsze pH, witamina C lubi inne pH niż niacynamid, po drugie między tym składnikami może dochodzić do reakcji, w wyniku której powstaje kwas nikotynowy. Kwas ów może doprowadzać do podrażnień.
Jak więc łączyć kwasy AHA i BHA oraz kwas askorbinowy z niacynamidem?
Kwasy czy witaminę można stosować wieczorem, a niacynamid rano.
Ponieważ niacynamid to składnik dość uniwersalny warto wykorzystać go do wspomagania innych „kuracji”.
Trądzik
Jeżeli niacynamid ma pomagać w walce z trądzikiem, to warto wybierać kosmetyki, w których jego stężenie będzie 10% i wyższe.
Warto też włączyć do pielęgnacji kwas azelainowy lub salicylowy. Oczywiście nie w jednej pielęgnacji.
Skóra wrażliwa
Jeżeli masz skórę wrażliwą, celuj w stężenia do 5%.
Przeciwstarzeniowo
Jeżeli walczymy z czasem ;) to niacynamid warto połączyć z retinolem. Oba działają rozjaśniająco, oba działają przeciwstarzeniowo, niacynami działa nawilżająco i łagodząco, więc będzie łagodził drażniące działanie retinolu. Tu możemy oba te składniki połączyć w jednej pielęgnacji, działają w tym samy pH.
Rozjaśnianie przebarwień
Żeby silniej działać na przebarwienia, warto pomyśleć o połączeniu niacynamidy z pochodnymi witaminy C. Oba te składniki działają antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco, będą dla siebie dobrym dopełnieniem.
To chyba wszystko, co należy wiedzieć o niacynamidzie. Chyba, bo pewnie ktoś będzie mieć jeszcze jakieś pytania i bardzo dobrze, bo pewnie coś mi umknęło.
Jakis konkretny kosmetyk mozesz polecic z tym skladnikiem ? Na razie mam tylko Nacomi z wit c. Na poczatek Nacomi czy lepiej Ordinary czy jeszcze jakas inna firma?
OdpowiedzUsuńNacomi na przykład ma sera z niacynamidem, Iossi ma, OnlyBIO, Miya, FaceBoom, AA :)
UsuńSroko, a co z serum z LillaMai z niacynamidem i wit. C? Wiem, że lubisz produkty tej firmy- dzięki Tobie je poznałam. Ale jak się ma w tym produkcie niełączenie tych dwóch składników ze sobą?
OdpowiedzUsuńhttps://lillamai.com/produkt/serum-z-wit-ckwas-hialuronowyniacynamid/
We wpisie zaznaczyłam, z jaką formą witaminy C nie łączy się niacynamidu :), w składzie serum z LillaMai tej formy nie ma.
UsuńA ziaja z Wit c i niacynamidem? Jest taka chyba nowa linia ziaja i się zastanawiam czy to dobry wybór.
OdpowiedzUsuńMoże i jest, ale ja jej nie znam, nie znam też składów.
UsuńZnalazłam takie serum i już byłam skłonna kupić.... Bioliq Skoncentrowane serum z fotostabilną witaminą C i niacynamidem na dzień i
OdpowiedzUsuńna noc 20 ml ale.... czy ten skład nie koliduje ze sobą? A może ta forma wit C jdst dopuszczalna? Poproszę o opinię
Aqua, Sodium Ascorbyl Phosphate (pochodna witaminy C), Niacinamide (nwitamina PP), Methylpropanediol, Propanediol, Glycerin (gliceryna), Lactic Acid (kwas mlekowy), Polysorbate 20, Carica Papaya Fruit Extract (ekstrakt z papai), Pyrus Malus Fruit Extract (ekstrakt z jabek), Prunus Mume Fruit Extract (ekstrakt z moreli japońskiej), Vitis Vinifera Fruit Extract (ekstrakt z winogron), Cellulose Gum, Xanthan Gum, Inulin (inulina), Cellulose, Glucose (glukoza), Fructose (fruktoza), Tocopheryl Acetate (pochodna wit. E), Caprylyl Glycol, Phenylpropanol, Disodium EDTA, Parfum
W tym wpisie wyraźnie napisałam, w jakiej formie witaminy C nie powinno łączyć się niacynamidem, proszę przeczytać wpis.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńWłaśnie chciałam zacząć używać serum z kwasem salicylowym 2% od Nacomi ale! We wpisie czytam, że kwasów AHA i BHA nie łączymy z niacynamidem w 1 pielęgnacji a w składzie tego serum jest niacynamid i kwas salicylowy razem - nic już nie rozumiem. Skład: Aqua, Niacinamide, Glycerin, Salicylic Acid, Charcoal Powder, Amylopectin, Polydextrose, Dextrin, Cellulose Gum, Xanthan Gum, Cellulose, Fructose, Glucose, Inulin, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol. O co chodzi, proszę o odpowiedź. Kamila
Hmmm.... chyba trzeba uściślić co to jest jedna pielęgnacja. Jedna pielęgnacja to produkty nakładane po sobie na twarz - czyli tonik, serum krem, które nakładasz na przykład rano, a nie jeden produkt z danymi składnikami :).
Usuń